Урбан-аналіз пішохідної зони навпроти ТЦ “ЦУМ”

Дослідження стану пішохідної зони по вулиці Соборній 34-38 (через дорогу навпроти ТЦ “ЦУМ”)

Команда: Марія Голюк, Олена Пінчук, Ольга Шевчук,  Олена Коновал, Дмитро Котляров.

Рік реалізації: 2019.Мова йде про відому рівнянам пішохідну зону в центрі нашого міста, навпроти ТЦ “ЦУМ”, яка розпочинається від будівлі Укрпошти і завершується біля ресторації "Техас". Вона формувалася ще в радянські часи, коли в будинках вздовж розміщувалося кафе, перукарня та міжміський переговорний пункт, а поряд було декілька фонтанів.
З часом територія трансформувалася, значно збільшилася кількість закладів, і кожен з них безсистемно облаштовував входи і мощення біля себе. Велика кількість сходинок і раніше ускладнювала доступ маломобільним громадянам у двори та заклади, і ця проблема ще більше поглибилася. Колишні фонтани, клумби, підпірні стійки руйнуються. Їхній стан погіршує і погане водовідведення. Через нього поверхневі води збираються на тротуарах і руйнують їх та заважають нормально рухатися пішоходам в дощову погоду.
Що треба зробити, щоб перетворити цю територію на зручну і комфортну пішохідну зону, як покращити її використання і створити тут повноцінний громадський простір, де захочеться проводити час – відповіді на ці та інші запитання є в дослідженні нашого відділу урбаністики. Читайте та діліться в коментарях своїм баченням та думками.


Досліджувана ділянка розміщена в центральній частині міста, вздовж вул. Соборна, через дорогу від ТЦ “ЦУМ”. По ній проходить пішохідний транзит, який поєднує торгово-розважальні об'єкти та територію культурного відпочинку.
Найближчі до пішохідної зони зупинки громадського транспорту:
Майдан Незалежності - 146 м.
ТЦ “ЦУМ” - 91 м (через підземний перехід).
Покровський собор - 670 м.


Загальна площа досліджуваної ділянки - 5650 м. кв.
Згідно даних земельного кадастру міста Рівне на ній є землі: державної, приватної, невизначеної та комунальної власності. Їхнє цільове призначення:
1.11.3 - роздрібна торгівля та комерційні послуги.
13.02 - для розміщення та експлуатації будівель та споруд об'єктів поштового зв'язку.
1.14 - транспорту та зв'язку.
03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.
1.11 - комерційного використання.
03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

 
 
 

На території пішохідної зони є лише один пандус, який дублює існуючі сходинки. Доступ до частини фасадів комерційних приміщень можна отримати через пандус або безпосередньо з тротуару.
Ще одна частина фасадів повністю недоступна для маломобільних груп населення з тротуару. Доступ до цієї території можна отримати лише через прилеглу дворову територію (орієнтовна відстань 280 м).
Входи в комерцію недоступні, бо мають, щонайменше, одну сходинку висота якої перевищує 20 см. Повністю доступні лише чотири входи з усіх.

Існуючі входи до прифасадної частини.

Існуючі входи до прифасадної частини.

Сходи вздовж фасадів комерційних приміщень.

Лише до одного двору є повний доступ безпосередньо з вулиці Соборної (на схемі відзначений зеленим кольором). Інший двір з Соборної недоступний (позначений чорним). Повний доступ до нього можна отримати з боку провулку Ігора Волошина.
Після облаштування пандусу або додаткового проходу з вул. Соборна відстань до входу в цей двір скоротиться на 150 м, якщо рухатися зі сторони Майдану Незалежності.На перших поверхах будинків вздовж пішохідної зони розташовані комерційні приміщення різного типу. Основна їх частина це заклади відпочинку та харчування - 42% - і це позитивно впливає на розвиток публічного простору та активності на вулицях міста.
Основною проблемою сусідніх будівель є відсутність чіткої лінії забудови та непривабливість фасадів. Яскраві кольорові вивіски та заклеєні скляні вітрини не приваблюють користувачів та забруднюють будівлі. Ще одним джерелом візуального забруднення простору є білборди та виносна реклама.

Білборд на території пішохідної зони.

Яскраві вивіски та заклеєні оракалом вітрини.

Велика кількість рекламних матеріалів на фасаді.


Поряд з пішохідною зоною знаходиться сучасна будівля в стилі неоконструктивізму, яка є зразком модерністичної радянської архітектури. Ще одна цінність прилеглої забудови - це мозаїка, яка розміщена на стіні будівлі Укрпошти. Вона є одним із прикладів монументально-декоративного мистецтва радянського часу.
Прилеглі житлові будинки є звичайною 9-ти поверховою радянською забудовою періоду 60-80 -х років.

Зліва будівля в стилі неоконструктивізму, справа - житлова забудова.

Мозаїчне панно на стіні будівлі Укрпошти.


На території пішохідної зони та прилеглих ділянок прокладено велику кількість інженерних мереж, що ускладнють та обмежують планувальні рішення. Деякі існуючі люки теплопостачання, водопостачання та каналізації мають аварійний стан та потребують ремонту. Плюс на території є непрацююча каналізаційна мережа, яка раніше обслуговувала фонтани (зараз вони використовуються як клумби).

Колишні фонтани, а зараз - клумби.

Каналізаційний люк, який потребує ремонту.


85% пішохідної зони займає тверде покриття. Водопроникними (гравійна засипка, озеленення) є всього 15% від загальної площі (838 м. кв.)
Існуючі бетонні конструкції та підпірні стінки не дають можливості потрапляти чистим дощовим стокам на водопроникну територію. Через недостатній поперечний нахил тротуару виникає проблема з акумулюванням та затриманням на ньому поверхневого стоку. Це одна з причин руйнування існуючого мощення. Також це заважає нормально рухатися пішоходам в період танення снігу або під час дощу.

Поверхневий сток після дощу, який затримується на мощенні.

Танення снігу і акумулювання води на тротуарі.Загальна площа озеленення складає 838 м.кв. Воно одноманітне та влаштоване вище рівня мощення, тому не дозволяє акумулювати дощові стоки. На території є крупноміри (блакитні ялини), які частково закривають фасади будівель, але зате створюють достатню тінь. Озеленення вздовж проїжджої частини (клен кулевидний) не виконує своїх функцій та не захищає від шуму вулиці, про це свідчать результати вимірювання рівня шуму. Показники досягають допустимого значення біля проїжджої частини, але перевищують норму біля фасадів комерції.

Колишні фонтани тепер перетворені на клумби.

Рівень влаштованого озеленення знаходиться вище рівня мощення хідників.

Клен кулевидний.

Проблематика пішохідної зони. Підсумки

Просторові проблеми
 • відсутність чіткого поділу хідника. Виступаючі конструкції перших поверхів не відмежовані окремою лінією мощення і відсутність поділу хідника роблять простір несприйнятним.
 • неефективне використання простору та велика кількість твердого та водонепроникного мощення.
 • відсутність активних публічних просторів і як наслідок цього - мала взаємодія з існуючими комерційними приміщеннями.
Проблеми доступності простору для всіх
 • існуючі сходинки створюють перешкоди та не дублюються пандусами, що погіршує доступність та справедливість простору для всіх. Частина входів в комерційні приміщення теж недоступні для маломобільних груп населення, бо мають перешкоди у вигляді сходинок.
 • доступність до дворових територій з вулиці Соборна для маломобільних груп населення передбачає долання великої відстані, а вхід в один із дворів взагалі недоступний для них з тротуару.
Водовідведення
 • акумулювання поверхневого стоку на хіднику не дозволяє комфортно рухатися пішоходам та пришвидшує руйнування існуючого мощення.
Проблеми оточуючої забудови
 • відсутність чіткої лінії забудови та виділення прифасадної частини робить її візуально несприйнятною. Яскраві кольорові вивіски та заклеєні скляні фасади візуально забруднюють площу.
Благоустрій території
 • поганий стан існуючого мощення та аварійний стан люків не дозволяє безпечно рухатися пішоходам.
 • немає місць для сидіння та відпочинку, незважаючи на те, що інтенсивність руху пішоходів тут велика.
 • підпірні стінки та бетонні клумби руйнуються та потребують ремонту чи демонтажу, щоб запобігти травмуванню людей.
Проблеми озеленення
 • існуюче озеленення одноманітне та непривабливе. Лунки дерев замалі і це погано впливає на їхній розвиток та формування. А через те, що лунки влаштовані вище рівня мощення - виникає додатковий бруд на тротуарі.
 • підбірка існуючого низькорослого озеленення в бетонних клумбах складається, в основному, з однорічних рослин, які потребують ретельного догляду та щорічної заміни саджанців. Таке озеленення потребує значних бюджетних вкладень.

Вся ця проблематика вказує на те, що пішохідна зона потребує змін. Наш відділ урбаністики має пропозиції по її перетворенню і вже в найближчий час ми представимо вам концепцію цієї трансформації.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!