Проблеми рівненських новобудов

Житла в Рівному в останні роки будується ну дуже багато. Не треба доступу до статистики, щоб це розуміти. Пересічні рівняни постійно спостерігають різні об’єкти будівництва, що зводяться в різних мікрорайонах і навіть в центральній частині міста. Це багатоквартирні будинки, малоповерхова котеджна забудова і більш елітне будівництво, по типу клубних будинків та будинків на одну сім’ю. Хоча це і новий житловий фонд, та, на жаль, не все в цій забудові таке ідеальне як хотілося б майбутньому мешканцю. Команда Майстерні МОСТ часто розробляє планування і дизайн для власників помешкань в новобудовах і з багатьма проблемами ми стикаємося в своїй роботі. А спілкування з колишніми клієнтами дає інформацію про ті недоліки будівництва, які проявляються з часом. Хочемо поділитися цим з вами, інформація точно буде корисною. Отож, ми нарахували 30 проблем.  

Частина 1. Це, скажімо так, “зовнішні” чинники, які стосуються не безпосередньо квартири, а більше її розташування.

 
 1. Нема дитячих майданчиків, або ж вони зовсім маленькі чи незручно розташовані (наприклад біля вулиці з активним рухом чи впритул до будинку). В новобудовах часто мешкають сім’ї з маленькими дітьми і відсутній/проблемний дитячий майданчик створює багато незручностей.
 2. Немає облаштованих місць для вигулу собак. Та їх все одно десь будуть вигулювати, тому як наслідок - навколишні газони і прибудинкова територія “замінована” продуктами життєдіяльності тварин.
 3. Немає велодоріжок. Якщо говорити про частини міста, які давно щільно забудовані, то тут їх дійсно об’єктивно складно облаштувати. Але під час зведення цілих нових кварталів чи житлових комплексів - забудовник має можливість їх запланувати. Якщо ж немає велодоріжок, отже нема безпеки для велосипедистів і не буде перспектив розвитку цього екологічного виду транспорту. І перспектив зменшення викидів і кількості автомобілів в місті теж не буде.
 4. Прямо протилежна проблема - не вистачає паркувальних місць/гаражів на всіх мешканців будинку. В результаті автомобілі ставлять на газонах, тротуарах, дитячому майданчику і т.д. При подальшій перспективі, що в сім’ї буде два авто - проблема ще більше поглиблюється.
 5. Немає близько зупинки громадського транспорту, або кількість маршруток дуже мінімальна (1-2). В кого є автомобіль це не створює особливих проблем. Але, якщо автомобіль в сім’ї один, а є діти, то постійно доводиться планувати як їх завезти і забрати з садочка/школи/гуртків, хто з подружжя коли і куди їде на автомобілі і т.д.
 6. Немає в пішохідній доступності садочку і школи. Знову ж таки, постійні незручності з довезенням і забиранням дітей.
 7. Немає в пішохідній доступності продуктового магазину, аптеки, іншої інфраструктури. Всі покупки треба планувати заздалегідь, за будь-якою дрібницею, що раптом знадобилася треба виїжджати автомобілем/громадським транспортом, що не завжди зручно.
 8. Немає поблизу зелених зон і місць відпочинку. Мешканці новобудови або гуляють виключно в дворі (не факт, що він озеленений), або змушені їхати в парки/сквери в інших частинах міста.
 9. Поряд автомагістраль чи активне перехрестя і висока загазованість: постійно забруднене повітря, пил на вікнах і незасклених балконах. Через це неможливо сушити білизну на відкритому повітрі, елементарне провітрювання квартири більше її забруднює, ніж приносить свіжість, а головне - в довгостроковій перспективі це погіршує здоров’я мешканців.

Частина 2. Якщо перший список стосувався більше розміщення самого будинку, то цей описує безпосередньо квартиру.

 1. Неякісні склопакети встановлені забудовником. Через них взимку в квартирі холодно, а влітку занадто гаряче. Витрати на опалення зростають, в квартирі накопичується зайва волога, конденсат і т.д.
 2. Неякісні котли встановлені забудовником. Наслідки очевидні: в квартирі або холодно, або котел часто ламається, або неекономний, або взагалі - небезпечний.
 3. Нав’язаний забудовником сумнівний інтернет-провайдер. В результаті погана швидкість інтернету, мешканці не можуть нормально користуватися smart-TV (не забуваймо, аналогового телебачення вже нема), зв’язок часто зникає, а чекати майстра доводиться довго. Хто працює з дому віддалено, то має ще більше проблем через це.
 4. Незручне планування квартир. Площа використовується неефективно, а перепланування обмежене розташуванням несучих стін. В результаті у мешканців труднощі з розміщенням меблів і велика ймовірність, що вони будуть постійно натикатися на кути, незручно відкривати двері шаф і тому подібне. В довгостроковій перспективі - всі такі недоліки дуже дратують.
 5. Нема господарських приміщень (комор), або вони не передбачені для всіх квартир. Різні великогабаритні предмети по типу велосипедів, дитячих візочків/санок/самокатів, а також консервації, інших харчових продуктів - немає де зберігати. В результаті, або це перевантажує квартиру, або ж потрібно регулярно кудись вивозити (гараж, дача, родичі і т.д.)
 6. Незручно зроблена розводка електрики. Час стандартних помешкань по єдиному плану вже давно відійшов в минуле. Кожен власник сам чи з дизайнером планує розміщення освітлення, розеток і т.д. Тому зроблену забудовником стандартну розводку електричних кабелів в основному доводиться переробляти - це додатковий час і кошти.
 7. Непрактичне розведення газових труб і розміщення лічильника. Багато мешканців після здачі квартири за власний кошт переварюють труби і змінюють розміщення лічильника. Висновок - знову ж таки витрати часу і коштів.
 8. Неможливість відмовитися від стяжки на підлозі. Якщо власник хоче робити “водяну” теплу підлогу, то він змушений збивати вже залиту забудовником стяжку.
 9. Нема газу - лише електричне опалення. Краще мати альтернативу і можливість вибору, а якщо в житлі все зав’язано на електрострум, то у випадку перебоїв з його подачею, або суттєвим підвищенням тарифів, мешканців просто заганяють у глухий кут.
 10. Немає пандусу прямо до ліфта. Вже практично у всіх новобудовах є пандус до вхідних дверей під’їзду. Але, щоб дійти до ліфту часто все одно треба підніматися по сходинках. Для мам з дитячими візочками це складно, а для інвалідів без сторонньої допомоги взагалі неможливо.
 11. Захаращеність фасаду будівлі кондиціонерами, які мешканці розміщують хаотично. Так само псує фасад хаотичне скління балконів без врахування якоїсь загальної візуальної концепції (хоча забудовники переважно вказують в договорах купівлі-продажу, що “не можна змінювати зовнішній вигляд фасаду”), але не всіх це зупиняє.
 12. Мешканці, які перші вселяються в багатоповерхову новобудову як правило живуть декілька місяців без ліфта - його вмикають не одразу. В результаті будматеріали для ремонту доводиться носити по сходах.
 13. Після заселення довгий час заважають звуки ремонту від сусідів. Першим мешканцям, які одразу зробили ремонт і в’їхали часом доводиться слухати це роками. Найважче людям, які працюють з дому віддалено та сім’ям з маленькими дітьми, яких важко вкласти спати під такий звуковий супровід.
 14. Погана шумоізоляція в квартирах. Це ще більше поглиблює попередню проблему. Та ремонт врешті-решт завершується, а от сусідські гучні святкування, слухання гучної музики, активні діти, пристрасні з’ясовування стосунків - все це може залишитися назавжди. Навіть просто розмова сусідів на підвищених тонах може достатньо добре прослуховуватися з-за стіни.
 15. Один власник скуповує декілька квартир з перспективою подальшого продажу чи здавання в оренду. Спочатку певний час він ними не користується і відповідно не опалює - від цього страждають сусіди, бо їхні витрати на опалення зростають. Ще один мінус від сусідських квартир, які цілеспрямовано придбані для здавання в оренду подобово: якщо до цього додати погану шумоізоляцію, то часто інші мешканці змушені вечорами і ночами слухати чим займаються тимчасові орендарі.
 

Частина 3. Завдяки вашим коментарям на фейсбуці до попередніх частин переліку він розширився з 30 до 32 пунктів. На завершення списку ми залишили, як нам здається, "найпроблемніші" проблеми.

 1. Затримки зі здачею будинку в експлуатацію по вині забудовника - це може затягнутися на роки і власники квартир, які вклали гроші ще на етапі будівництва змушені чекати і надіятися, що житло все таки добудують і здадуть. Або ж судитися з недобросовісним забудовником.
 2. Нав’язаний забудовником ЖЕК (управлінська компанія). З одного боку це зручно, бо новоствореному ОСББ не потрібно в короткі терміни шукати обслуговуюче підприємство для нового будинку. Але, якщо тарифи чи інші умови цього нав’язаного забудовником ЖЕКу не влаштовують мешканців, то врешті-решт буде конфлікт. Тому все таки вибір управлінської компанії має відбуватися на розсуд ОСББ.
 3. Зведення будинку на землі, на яку в забудовника немає права власності, а є лише право оренди. Договір оренди має термін дії і коли він закінчиться, виявиться, що власники квартир не є власниками землі під будинком.
 4. Відсутність у забудовника дозволів на підведення комунікацій. В результаті світло/воду/газ в будь який час можуть відключити або їх довгий час взагалі не підключають, хоча будинок зданий. Інший варіант - мешканці заселяються в формально незданий будинок, до якого незаконно підведені комунікації.
 5. Інша проблема комунікацій - їхньої потужності не вистачає на весь новозбудований житловий квартал, бо забудовник по документах оформив і підвів комунікації на меншу кількість квартир/будинків, а потім їх самовільно і незаконно побудував більше. В результаті у мешканців виникають проблеми з перепадами електроенергії, немає нормальної потужності подачі води, погано працює каналізація і т.д.
 6. Невелика малоповерхова/котеджна забудова може бути неприєднана до міського водогону і каналізації, а замість неї мати подачу води з свердловини і зливну систему. Якщо потужності цих комунікацій розраховані невірно, то наслідком буде малий напір води в кранах та застій і неприємний запах від стоку.
 7. Різниця задекларованої площі квартири і реальної після здачі житла в експлуатацію. Це передбачається в договорі купівлі-продажу, якщо житло купується ще на етапі будівництва. Бо дійсно, дрібні розбіжності в 1-2 метра квадратних як правило з'являються. Але забудовник може перед здачею будинку зробити, наприклад, з балкону лоджію, від чого зросте ціна квартири і покупцю доведеться доплачувати. (Той, хто стикався з цим, чи працює в цій сфері, то знає, що площа балкону чи лоджії у вартість квартири включається не повністю, а з певними коефіцієнтами. Так от коефіцієнт площі лоджії вищий ніж балкону - відповідно це здорожчує ціну житла.)
 8. І глобальна проблема: відсутнє довгострокове планування і стратегія розвитку мікрорайонів міста. Ні в чиновників, ні в забудовників немає стратегічного бачення яким має бути міська забудова через 10-20-50 років. В зв’язку з цим, чимало проблем накопичуються і наслідки будуть проявлятися через тривалий час. Це стосується всього переліку - і відсутності дитячих майданчиків, і парковок, і велодоріжок та ін. Та набагато серйознішими з часом можуть стати наслідки проблем водовідведення, невідповідності потужностей комунікацій, несанкціонованої забудови, відсутності садочків та шкіл.

Тому - підходьте до вибору житла в новобудові надзвичайно критично і виважено. Дізнайтесь від забудовника максимум інформації про саме будівництво, його законність, якість будматеріалів та проведених комунікацій. Оцінюйте мікрорайон, де плануєте жити - чи є там вся необхідна для нормального якісного життя інфраструктура, що пропонує забудовник вже зараз і що планує там облаштовувати в майбутньому. Такий вибірковий попит буде стимулювати забудовників будувати дійсно якісне житло, яке відповідає європейським нормам і вимогам.  
 
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!