Проблеми рівненських новобудов
Житла в Рівному в останні роки будується ну дуже багато. Не треба доступу до статистики, щоб це розуміти. Пересічні рівняни постійно спостерігають різні об’єкти будівництва, що зводяться в різних мікрорайонах і навіть в центральній частині міста. Це багатоквартирні будинки, малоповерхова котеджна забудова і більш елітне будівництво, по типу клубних будинків та будинків на одну сім’ю.
Хоча це і новий житловий фонд, та, на жаль, не все в цій забудові таке ідеальне як хотілося б майбутньому мешканцю.
Команда Майстерні МОСТ часто розробляє планування і дизайн для власників помешкань в новобудовах і з багатьма проблемами ми стикаємося в своїй роботі. А спілкування з колишніми клієнтами дає інформацію про ті недоліки будівництва, які проявляються з часом.
Хочемо поділитися цим з вами, інформація точно буде корисною. Отож, ми нарахували 30 проблем.
Частина 1. Це, скажімо так, “зовнішні” чинники, які стосуються не безпосередньо квартири, а більше її розташування.
- Нема дитячих майданчиків, або ж вони зовсім маленькі чи незручно розташовані (наприклад біля вулиці з активним рухом чи впритул до будинку). В новобудовах часто мешкають сім’ї з маленькими дітьми і відсутній/проблемний дитячий майданчик створює багато незручностей.
- Немає облаштованих місць для вигулу собак. Та їх все одно десь будуть вигулювати, тому як наслідок - навколишні газони і прибудинкова територія “замінована” продуктами життєдіяльності тварин.
- Немає велодоріжок. Якщо говорити про частини міста, які давно щільно забудовані, то тут їх дійсно об’єктивно складно облаштувати. Але під час зведення цілих нових кварталів чи житлових комплексів - забудовник має можливість їх запланувати. Якщо ж немає велодоріжок, отже нема безпеки для велосипедистів і не буде перспектив розвитку цього екологічного виду транспорту. І перспектив зменшення викидів і кількості автомобілів в місті теж не буде.
- Прямо протилежна проблема - не вистачає паркувальних місць/гаражів на всіх мешканців будинку. В результаті автомобілі ставлять на газонах, тротуарах, дитячому майданчику і т.д. При подальшій перспективі, що в сім’ї буде два авто - проблема ще більше поглиблюється.
- Немає близько зупинки громадського транспорту, або кількість маршруток дуже мінімальна (1-2). В кого є автомобіль це не створює особливих проблем. Але, якщо автомобіль в сім’ї один, а є діти, то постійно доводиться планувати як їх завезти і забрати з садочка/школи/гуртків, хто з подружжя коли і куди їде на автомобілі і т.д.
- Немає в пішохідній доступності садочку і школи. Знову ж таки, постійні незручності з довезенням і забиранням дітей.
- Немає в пішохідній доступності продуктового магазину, аптеки, іншої інфраструктури. Всі покупки треба планувати заздалегідь, за будь-якою дрібницею, що раптом знадобилася треба виїжджати автомобілем/громадським транспортом, що не завжди зручно.
- Немає поблизу зелених зон і місць відпочинку. Мешканці новобудови або гуляють виключно в дворі (не факт, що він озеленений), або змушені їхати в парки/сквери в інших частинах міста.
- Поряд автомагістраль чи активне перехрестя і висока загазованість: постійно забруднене повітря, пил на вікнах і незасклених балконах. Через це неможливо сушити білизну на відкритому повітрі, елементарне провітрювання квартири більше її забруднює, ніж приносить свіжість, а головне - в довгостроковій перспективі це погіршує здоров’я мешканців.
Частина 2. Якщо перший список стосувався більше розміщення самого будинку, то цей описує безпосередньо квартиру.
- Неякісні склопакети встановлені забудовником. Через них взимку в квартирі холодно, а влітку занадто гаряче. Витрати на опалення зростають, в квартирі накопичується зайва волога, конденсат і т.д.
- Неякісні котли встановлені забудовником. Наслідки очевидні: в квартирі або холодно, або котел часто ламається, або неекономний, або взагалі - небезпечний.
- Нав’язаний забудовником сумнівний інтернет-провайдер. В результаті погана швидкість інтернету, мешканці не можуть нормально користуватися smart-TV (не забуваймо, аналогового телебачення вже нема), зв’язок часто зникає, а чекати майстра доводиться довго. Хто працює з дому віддалено, то має ще більше проблем через це.
- Незручне планування квартир. Площа використовується неефективно, а перепланування обмежене розташуванням несучих стін. В результаті у мешканців труднощі з розміщенням меблів і велика ймовірність, що вони будуть постійно натикатися на кути, незручно відкривати двері шаф і тому подібне. В довгостроковій перспективі - всі такі недоліки дуже дратують.
- Нема господарських приміщень (комор), або вони не передбачені для всіх квартир. Різні великогабаритні предмети по типу велосипедів, дитячих візочків/санок/самокатів, а також консервації, інших харчових продуктів - немає де зберігати. В результаті, або це перевантажує квартиру, або ж потрібно регулярно кудись вивозити (гараж, дача, родичі і т.д.)
- Незручно зроблена розводка електрики. Час стандартних помешкань по єдиному плану вже давно відійшов в минуле. Кожен власник сам чи з дизайнером планує розміщення освітлення, розеток і т.д. Тому зроблену забудовником стандартну розводку електричних кабелів в основному доводиться переробляти - це додатковий час і кошти.
- Непрактичне розведення газових труб і розміщення лічильника. Багато мешканців після здачі квартири за власний кошт переварюють труби і змінюють розміщення лічильника. Висновок - знову ж таки витрати часу і коштів.
- Неможливість відмовитися від стяжки на підлозі. Якщо власник хоче робити “водяну” теплу підлогу, то він змушений збивати вже залиту забудовником стяжку.
- Нема газу - лише електричне опалення. Краще мати альтернативу і можливість вибору, а якщо в житлі все зав’язано на електрострум, то у випадку перебоїв з його подачею, або суттєвим підвищенням тарифів, мешканців просто заганяють у глухий кут.
- Немає пандусу прямо до ліфта. Вже практично у всіх новобудовах є пандус до вхідних дверей під’їзду. Але, щоб дійти до ліфту часто все одно треба підніматися по сходинках. Для мам з дитячими візочками це складно, а для інвалідів без сторонньої допомоги взагалі неможливо.
- Захаращеність фасаду будівлі кондиціонерами, які мешканці розміщують хаотично. Так само псує фасад хаотичне скління балконів без врахування якоїсь загальної візуальної концепції (хоча забудовники переважно вказують в договорах купівлі-продажу, що “не можна змінювати зовнішній вигляд фасаду”), але не всіх це зупиняє.
- Мешканці, які перші вселяються в багатоповерхову новобудову як правило живуть декілька місяців без ліфта - його вмикають не одразу. В результаті будматеріали для ремонту доводиться носити по сходах.
- Після заселення довгий час заважають звуки ремонту від сусідів. Першим мешканцям, які одразу зробили ремонт і в’їхали часом доводиться слухати це роками. Найважче людям, які працюють з дому віддалено та сім’ям з маленькими дітьми, яких важко вкласти спати під такий звуковий супровід.
- Погана шумоізоляція в квартирах. Це ще більше поглиблює попередню проблему. Та ремонт врешті-решт завершується, а от сусідські гучні святкування, слухання гучної музики, активні діти, пристрасні з’ясовування стосунків - все це може залишитися назавжди. Навіть просто розмова сусідів на підвищених тонах може достатньо добре прослуховуватися з-за стіни.
- Один власник скуповує декілька квартир з перспективою подальшого продажу чи здавання в оренду. Спочатку певний час він ними не користується і відповідно не опалює - від цього страждають сусіди, бо їхні витрати на опалення зростають. Ще один мінус від сусідських квартир, які цілеспрямовано придбані для здавання в оренду подобово: якщо до цього додати погану шумоізоляцію, то часто інші мешканці змушені вечорами і ночами слухати чим займаються тимчасові орендарі.
Частина 3. Завдяки вашим коментарям на фейсбуці до попередніх частин переліку він розширився з 30 до 32 пунктів. На завершення списку ми залишили, як нам здається, "найпроблемніші" проблеми.
- Затримки зі здачею будинку в експлуатацію по вині забудовника - це може затягнутися на роки і власники квартир, які вклали гроші ще на етапі будівництва змушені чекати і надіятися, що житло все таки добудують і здадуть. Або ж судитися з недобросовісним забудовником.
- Нав’язаний забудовником ЖЕК (управлінська компанія). З одного боку це зручно, бо новоствореному ОСББ не потрібно в короткі терміни шукати обслуговуюче підприємство для нового будинку. Але, якщо тарифи чи інші умови цього нав’язаного забудовником ЖЕКу не влаштовують мешканців, то врешті-решт буде конфлікт. Тому все таки вибір управлінської компанії має відбуватися на розсуд ОСББ.
- Зведення будинку на землі, на яку в забудовника немає права власності, а є лише право оренди. Договір оренди має термін дії і коли він закінчиться, виявиться, що власники квартир не є власниками землі під будинком.
- Відсутність у забудовника дозволів на підведення комунікацій. В результаті світло/воду/газ в будь який час можуть відключити або їх довгий час взагалі не підключають, хоча будинок зданий. Інший варіант - мешканці заселяються в формально незданий будинок, до якого незаконно підведені комунікації.
- Інша проблема комунікацій - їхньої потужності не вистачає на весь новозбудований житловий квартал, бо забудовник по документах оформив і підвів комунікації на меншу кількість квартир/будинків, а потім їх самовільно і незаконно побудував більше. В результаті у мешканців виникають проблеми з перепадами електроенергії, немає нормальної потужності подачі води, погано працює каналізація і т.д.
- Невелика малоповерхова/котеджна забудова може бути неприєднана до міського водогону і каналізації, а замість неї мати подачу води з свердловини і зливну систему. Якщо потужності цих комунікацій розраховані невірно, то наслідком буде малий напір води в кранах та застій і неприємний запах від стоку.
- Різниця задекларованої площі квартири і реальної після здачі житла в експлуатацію. Це передбачається в договорі купівлі-продажу, якщо житло купується ще на етапі будівництва. Бо дійсно, дрібні розбіжності в 1-2 метра квадратних як правило з'являються. Але забудовник може перед здачею будинку зробити, наприклад, з балкону лоджію, від чого зросте ціна квартири і покупцю доведеться доплачувати. (Той, хто стикався з цим, чи працює в цій сфері, то знає, що площа балкону чи лоджії у вартість квартири включається не повністю, а з певними коефіцієнтами. Так от коефіцієнт площі лоджії вищий ніж балкону - відповідно це здорожчує ціну житла.)
- І глобальна проблема: відсутнє довгострокове планування і стратегія розвитку мікрорайонів міста. Ні в чиновників, ні в забудовників немає стратегічного бачення яким має бути міська забудова через 10-20-50 років. В зв’язку з цим, чимало проблем накопичуються і наслідки будуть проявлятися через тривалий час. Це стосується всього переліку - і відсутності дитячих майданчиків, і парковок, і велодоріжок та ін. Та набагато серйознішими з часом можуть стати наслідки проблем водовідведення, невідповідності потужностей комунікацій, несанкціонованої забудови, відсутності садочків та шкіл.
Тому - підходьте до вибору житла в новобудові надзвичайно критично і виважено. Дізнайтесь від забудовника максимум інформації про саме будівництво, його законність, якість будматеріалів та проведених комунікацій. Оцінюйте мікрорайон, де плануєте жити - чи є там вся необхідна для нормального якісного життя інфраструктура, що пропонує забудовник вже зараз і що планує там облаштовувати в майбутньому.
Такий вибірковий попит буде стимулювати забудовників будувати дійсно якісне житло, яке відповідає європейським нормам і вимогам.
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!