Концепція парку “Городище Оствиця”

Концепція парку історичної реконструкції

Команда архітекторів: Дмитро Котляров, Леся Дорощук, Ярослав Некоз, Микола Ткачук.

Рік реалізації: 2020.

Мета цього проекту - створити унікальний парк під відкритим небом, завдяки якому:

Передісторія

Громадська організація “Клуб історичної реконструкції "Оствиця" і, зокрема, Юрій Ойцюсь, давно займаються організацією різних активностей і подій для відродження історичної пам'яті нашого краю. Це двічі організований фестиваль Погорина, побудований автентичний варязький човен Драккар-Гунгнір, етно-пікнік, на якому серед іншого можна було покататися на “драккарі” та інші заходи. Активісти-реконструктори давно мали ідею створити парк історичної реконструкції. Минулого року вони подали такий проект Створення музею просто неба "Городище "Оствиця" на Громадський бюджет і виграли кошти на реалізацію.

Драккар-Гунгнір на Басівкутському озері.

На думку авторів проекту, наше місто має прадавню історію, але не може похвалитися збереженою архітектурною, історичною, культурною спадщиною, яку б можна було побачити на власні очі. Багато мешканців відірвані від активного життя міста, не цікавляться історією, а збереження тих пам’яток, які залишилися - немає підтримки. Тому, проекти історичної реконструкції, які точно відтворюють будівлі, предмети побуту та різні елементи життя наших предків - актуальні та потрібні мешканцям. Такі проекти підвищать інтерес до збереження та «оживлять» історику-культурну спадщину і дадуть поштовх розвитку сучасного культурного життя.
На прохання клубу історичної реконструкції, наші архітектори та урбаністи безкоштовно розробили концепцію парку під відкритим небом.

Локація майбутнього парку.

В чому суть проекту

Парк історичної реконструкції “Городище Оствиця” - це відтворення давньоруського городища, яке в ХІ-ХІІ ст. розташовувалося на лівому березі озера Басів Кут. “Оствиця” - давня назва річки Устя.

Територія майбутнього парку. Саме городище розташоване у верхній частині фото, правіше від приватних будинків.

Тут будуть постійно функціонувати майстерні народних умільців, працюватимуть реконструктори, археологи та всі, хто зацікавлений в збереженні і розвитку історико-культурної спадщини. Окремим напрямом стане проведення тематичних подій: фестивалів, концертів, святкувань, навчальних заходів, наукових досліджень. Таким чином, парк стане не просто музеєм, а цікавою туристичною атракцією міста і місцем просвітництва для дітей і молоді.


Подібні парки-музеї є в містах Європи і України.


Розробляючи концепцію “Оствиці”, команда рівненських реконструкторів їздила в Польщу, в музей “Біскупинське Городище” і досліджувала як воно організоване.


В Україні подібні місця це Шевченківський Гай у Львові та парк розваг “Київська Русь” в Обухові.
Але є важливий нюанс: всі перераховані об’єкти створені у вигляді музеїв, де експонується автентичне житло, будівлі, знаряддя праці, елементи побуту. Унікальністю ж нашого парку буде те, що в ньому відвідувачі не просто пасивно спостерігатимуть, оглядаючи експонати, а будуть взаємодіяти з ними. Наприклад, зможуть виготовити автентичний предмет на майстер-класі з гончарства, лозоплетіння і т.д., прийняти участь у виготовленні човна, а потім покататися на ньому. Таким чином, відвідувачі будуть отримувати активний досвід і зможуть відчути як відбувалися різні побутові процеси в наших предків.

Планування парку

Візуалізація концепції парку.


Частина парку буде постійно-діючою. Це:
- майстерні, де працюватимуть народні умільці (гончарство, лозоплетіння, шкурництво та ін.). Сюди відвідувачі зможуть прийти в будь-який час і подивитися чи самому попрацювати разом з майстром і зробити якийсь виріб на майстер-класі. Для майстерень будуть побудовані автентичні давньоруські хати, в яких можна буде побачити відтворений побут того часу;


- ярмарка, де можна придбати сувеніри;
- автентична фотозона;
- корабельна майстерня, де будуватимуть автентичні човни. Тут так само відвідувачі зможуть взяти участь в будівництві, спілкуватися з майстрами, спостерігати за їхньою роботою;


- пристань для збудованих човнів, на яких можна покататися по озеру;


- горіховий гай для відпочинку під відкритим небом;


Всі ці локації будуть безкоштовними (окрім ярмарки з сувенірами). Інша частина парку - розважальна зона, яка буде функціонувати епізодично, для проведення масових заходів (свят, фестивалів, концертів, навчань, тренінгів та ін).

 
Зонування території парку залежно від виду активностей.

Тут будуть:

Візуалізація сцени.

Деталі облаштування

Облаштування території буде зроблене максимально автентично: мінімум замощування бруківкою, збережений існуючий рельєф, всі будівлі дерев’яні, огородження з частоколу.


Поряд протікає джерело, його облагородять, щоб перетворити на імітацію оборонного рову з водою.


Для центрального входу буде зведена вхідна брама з пішохідним містком - так, як виглядали входи до давніх поселень.
Запланована парковка на 99 місць, щоб відвідувачам було зручно приїжджати до парку на авто. Добратися до локації можна також на маршрутці № 38 (зупинка в межах 500м) та на електричці/дизелі. Або пішохідним маршрутом від перехрестя вулиць Чорновола та Басівкутської, навколо озера.


Концепцію парку наші архітектори разом з Юрієм Ойцюсем презентували на містобудівній раді в лютому 2020 року і отримали рекомендацію до втілення.

 
Візуалізація території парку взимку.

Команда реконструкторів одразу розпочала на ділянці майбутнього парку підготовчі роботи. 9-11 травня 2020р. тут запланований перший Фестиваль прадавніх човнів, тому, до цього часу буде реалізована перша черга облаштування парку:

 
Початок підготовчих робіт: очищення та розмітка території під майбутні будівлі.Панорама з пристані майбутнього парку.

Парк історичної реконструкції Оствиця сформує в Рівному унікальну локацію, аналогів якої в Україні зараз немає. Він стане цікавим місцем для відпочинку і дозвілля рівнян та туристів. З’явиться майданчик для проведення різноманітних тематичних заходів: фестивалів, концертів, розважальних і навчальних програм, тренінгів, презентацій. Це буде сприяти вивченню і популяризації нашої історії і культури та розвивати туризм. І - що дуже важливо - все це територіально знаходиться прямо в місті, можна швидко і зручно доїхати чи навіть прийти пішки.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!