Команда архітекторів: Дмитро Котляров, Леся Дорощук, Ярослав Некоз, Микола Ткачук.
Рік реалізації: 2020.
Мета цього проекту - створити унікальний парк під відкритим небом, завдяки якому:
рівняни отримають круту локацію для проведення часу в своєму місті,
з’явиться майданчик для фестивалів, тематичних подій і заходів,
в Рівне будуть приїжджати туристи з нашої області, навколишніх регіонів та навіть із закордону,
серед дітей та молоді буде популяризуватися історико-культурна спадщина,
розвиватиметься рух історичних реконструкторів, експериментальна археологія, давнє суднобудування.
Передісторія
Громадська організація “Клуб історичної реконструкції "Оствиця" і, зокрема, Юрій Ойцюсь,давно займаються організацією різних активностей і подій для відродження історичної пам'яті нашого краю. Це двічі організований фестиваль Погорина, побудований автентичний варязький човен Драккар-Гунгнір, етно-пікнік, на якому серед іншого можна було покататися на “драккарі” та інші заходи. Активісти-реконструктори давно мали ідею створити парк історичної реконструкції. Минулого року вони подали такий проект “Створення музею просто неба "Городище "Оствиця" на Громадський бюджет і виграли кошти на реалізацію.
Драккар-Гунгнір на Басівкутському озері.
На думку авторів проекту, наше місто має прадавню історію, але не може похвалитися збереженою архітектурною, історичною, культурною спадщиною, яку б можна було побачити на власні очі. Багато мешканців відірвані від активного життя міста, не цікавляться історією, а збереження тих пам’яток, які залишилися - немає підтримки. Тому, проекти історичної реконструкції, які точно відтворюють будівлі, предмети побуту та різні елементи життя наших предків - актуальні та потрібні мешканцям. Такі проекти підвищать інтерес до збереження та «оживлять» історику-культурну спадщину і дадуть поштовх розвитку сучасного культурного життя.
На прохання клубу історичної реконструкції, наші архітектори та урбаністи безкоштовно розробили концепцію парку під відкритим небом.
Локація майбутнього парку.
В чому суть проекту
Парк історичної реконструкції “Городище Оствиця” - це відтворення давньоруського городища, яке в ХІ-ХІІ ст. розташовувалося на лівому березі озера Басів Кут. “Оствиця” - давня назва річки Устя.
Територія майбутнього парку. Саме городище розташоване у верхній частині фото, правіше від приватних будинків.
Тут будуть постійно функціонувати майстерні народних умільців, працюватимуть реконструктори, археологи та всі, хто зацікавлений в збереженні і розвитку історико-культурної спадщини. Окремим напрямом стане проведення тематичних подій: фестивалів, концертів, святкувань, навчальних заходів, наукових досліджень. Таким чином, парк стане не просто музеєм, а цікавою туристичною атракцією міста і місцем просвітництва для дітей і молоді.
Подібні парки-музеї є в містах Європи і України.
Розробляючи концепцію “Оствиці”, команда рівненських реконструкторів їздила в Польщу, в музей “Біскупинське Городище” і досліджувала як воно організоване.
В Україні подібні місця це Шевченківський Гай у Львові та парк розваг “Київська Русь” в Обухові.
Але є важливий нюанс: всі перераховані об’єкти створені у вигляді музеїв, де експонується автентичне житло, будівлі, знаряддя праці, елементи побуту. Унікальністю ж нашого парку буде те, що в ньому відвідувачі не просто пасивно спостерігатимуть, оглядаючи експонати, а будуть взаємодіяти з ними. Наприклад, зможуть виготовити автентичний предмет на майстер-класі з гончарства, лозоплетіння і т.д., прийняти участь у виготовленні човна, а потім покататися на ньому. Таким чином, відвідувачі будуть отримувати активний досвід і зможуть відчути як відбувалися різні побутові процеси в наших предків.
Планування парку
Візуалізація концепції парку.
Частина парку буде постійно-діючою. Це:
- майстерні, де працюватимуть народні умільці (гончарство, лозоплетіння, шкурництво та ін.). Сюди відвідувачі зможуть прийти в будь-який час і подивитися чи самому попрацювати разом з майстром і зробити якийсь виріб на майстер-класі. Для майстерень будуть побудовані автентичні давньоруські хати, в яких можна буде побачити відтворений побут того часу;
- ярмарка, де можна придбати сувеніри;
- автентична фотозона;
- корабельна майстерня, де будуватимуть автентичні човни. Тут так само відвідувачі зможуть взяти участь в будівництві, спілкуватися з майстрами, спостерігати за їхньою роботою;
- пристань для збудованих човнів, на яких можна покататися по озеру;
- горіховий гай для відпочинку під відкритим небом;
Всі ці локації будуть безкоштовними (окрім ярмарки з сувенірами). Інша частина парку - розважальна зона, яка буде функціонувати епізодично, для проведення масових заходів (свят, фестивалів, концертів, навчань, тренінгів та ін).
Зонування території парку залежно від виду активностей.
Тут будуть:
сцена у вигляді величезного пенька для виступів музикантів, гуртів, ведучих свят;
Візуалізація сцени.
трибуни для глядачів;
ристалище для проведення боїв на мечах та іншої автентичної зброї;
стрільбище для стрільби з лука;
кемпінг з стилізованими середньовічними наметами, які будуть використовуватися під час проведення багатоденних фестивалів. Розрахований на 200-300 осіб;
фудкорт-зона з їжею та напоями під час масових заходів, в тому числі з продажем натуральних продуктів від місцевих жителів;
Деталі облаштування
Облаштування території буде зроблене максимально автентично: мінімум замощування бруківкою, збережений існуючий рельєф, всі будівлі дерев’яні, огородження з частоколу.
Поряд протікає джерело, його облагородять, щоб перетворити на імітацію оборонного рову з водою.
Для центрального входу буде зведена вхідна брама з пішохідним містком - так, як виглядали входи до давніх поселень.
Запланована парковка на 99 місць, щоб відвідувачам було зручно приїжджати до парку на авто. Добратися до локації можна також на маршрутці № 38 (зупинка в межах 500м) та на електричці/дизелі. Або пішохідним маршрутом від перехрестя вулиць Чорновола та Басівкутської, навколо озера.
Команда реконструкторів одразу розпочала на ділянці майбутнього парку підготовчі роботи. 9-11 травня 2020р. тут запланований перший Фестиваль прадавніх човнів, тому, до цього часу буде реалізована перша черга облаштування парку:
господарський будиночок столяра,
навіси для будівництва човнів,
укріплення берега біля пристані,
поглиблення і облаштування імітації оборонного рову навколо території, щоб позбутися болота.
Початок підготовчих робіт: очищення та розмітка території під майбутні будівлі.
Панорама з пристані майбутнього парку.
Парк історичної реконструкції Оствиця сформує в Рівному унікальну локацію, аналогів якої в Україні зараз немає. Він стане цікавим місцем для відпочинку і дозвілля рівнян та туристів. З’явиться майданчик для проведення різноманітних тематичних заходів: фестивалів, концертів, розважальних і навчальних програм, тренінгів, презентацій. Це буде сприяти вивченню і популяризації нашої історії і культури та розвивати туризм. І - що дуже важливо - все це територіально знаходиться прямо в місті, можна швидко і зручно доїхати чи навіть прийти пішки.