Коли знайомитися з вашим архітектором?

Це реальна історія, яка відбулася з одним із наших замовників.

Побудувати будинок для сім’ї було його бажанням на протязі майже десяти років. Цей план був настільки важливим і свідомим, що в уяві майбутнього господаря вже була двоповерхова будівля, з мансардою, великим гаражем, підвалом, особистим кабінетом та невеликим басейном на вулиці. Мрія відкладалася в часі спочатку через імовірність переїзду до іншого міста, а потім зі зрозумілих фінансових причин. Але ось, час “Х” настав, кошти заощаджені, вибрана ділянка землі в Рівному, в одному з нових житлових кварталів.

До нас замовник прийшов вже купивши ділянку, маючи право власності на неї і з орієнтовною схемою планування будинку та підбіркою ілюстрацій, яким він його бачив. І ось тут його очікувала надзвичайно неприємна несподіванка. Ділянка, яку він обрав, орієнтуючись лише на її місце розташування - абсолютно не підходила під той формат будинку, який він уявляв собі впродовж багатьох років.

Вона була неправильної трапецієвидної форми, мала ухил та в окремих місцях кам’янистий грунт, а поряд був будинок сусідів, який затіняв частину території. Все це разом дуже обмежувало площу забудови, форму і зовнішній вигляд будівлі та варіанти її розміщення відносно меж ділянки і сторін світу. Коли всі ці нюанси стали зрозумілі замовнику, він взагалі став розглядати варіант продажу цієї землі і пошуку іншої, яка б підходила по всіх параметрах для його планованого будинку.

Завершилася ця історія, врешті, хеппі-ендом, але архітектори та інженери витратили дуже багато часу та зусиль на прорахунок оптимального розміщення будівлі на ділянці, поєднання поверховості і кількості потрібних приміщень. Фінальна версія має дуже мало спільного з тим проектом, який хотів замовник спочатку. Певний час він боровся з розчаруванням, що його дім буде зовсім іншим, ніж уявлявся.


На жаль, це не єдина історія подібного досвіду наших замовників. І, щоб такого не сталося з вами - розпочинати підготовку до будівництва свого будинку треба заздалегідь. Першим її кроком має бути зустріч з архітектором для обговорення ваших потреб, побажань та уявлень про майбутнє житло. Це має відбутися ще навіть до того, як почнете обирати ділянку під будівництво.

Після зустрічі архітектор сформує попередню пропозицію майбутнього будинку у вигляді скетчу і ви разом приступите до вибору земельної ділянки, яка буде влаштовувати вас по:

1. Місцю розташування.

2. Габаритах (площі та конфігурації).

3. Особливостях рельєфу.

4. Цільовому призначенню, згідно відповідного класифікатора та містобудівної документації.

5 Вартості.

Ці пункти написані не в порядку важливості - кожен з них має чи не рівнозначну вагу і ідеальний варіант, коли всі вони гармонійно поєднані.


1.Місце розташування - це не лише те, в якому мікрорайоні міста чи за містом знаходиться ділянка. Ці фактори будуть впливати на вашу мобільність: доступність магазинів, аптек, шкіл, спортивних, розважальних та інших закладів. Але, окрім цього, має значення, чи будуть у вас сусіди і як розташовані їхні будинки відносно межі. Від цього залежатиме розташування вашого будинку, бо мають бути дотримані норми відступів. Високий сусідський будинок чи паркан може затінювати частину вашої території постійно, чи в певний час доби і це теж треба буде врахувати при плануванні кімнат і прибудинкової території. 

Ще один важливий фактор - проектне функціональне зонування ділянки. Необхідно передбачити як мінімум три основних функціональних зони:

2.Габарити ділянки. Площа ділянки має бути достатня для будинку з тим набором приміщень і прибудинкових елементів, які ви хочете. Має значення на скільки поверхів буде будинок, чи велика у вас сім’я, чи потрібен вам гараж і на скільки автомобілів, яку структуру зони відпочинку ви плануєте, чи буде окремий підвал, господарська будівля, альтанка, басейн і ще багато факторів.


На кадастровій карті червоним відмічені деякі ділянки нестандартних конфігурацій.


3. Особливості рельєфу ділянки це:

Ділянка одного з наших замовників з нестандартною формою та складним рельєфом.


4. Цільове призначення землі - це встановлені законодавством допустимі межі використання ділянки. Воно вказане в державному акті на право власності. Видів цільового призначення є більше сотні, але для будівництва і обслуговування приватного будинку підходить всього декілька. Дуже важливо знати про це на етапі придбання ділянки, бо може виявитися, що будувати на ній взагалі заборонено законом. Також є ще містобудівна документація місцевого рівня (генеральний план, план зонування, детальний план території), яка також встановлює обмеження, такі як лінії забудови вулиці та відступи від межі земельної ділянки, висоту забудови. Правильно цю документацію прочитати може тільки кваліфікований архітектор.

5. І нарешті вартість - чи реальна вона, чи адекватна ринковій ситуації і особливостям ділянки.


Тільки, коли всі ці пункти обговорені і визначені відповіді на них, тоді вибір ділянки буде вдалим і під час будівництва не виникне неприємних сюрпризів.

Тому, знайомство і спілкування з вашим архітектором - це той найперший етап, з якого варто розпочати втілювати ідею власного житла.


 
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!