Опорядження фасаду. Будинок Light Side

Команда: Дмитро Котляров, Микола Ткачук, Андрій Ничипорук, Петро Степанюк, Павло Алексєвич.

Рік реалізації: 2018.

Проект втілюється. Паралельно йде розробка ландшафтного дизайну.Що таке “опорядження фасаду”?

Іноді замовники звертаються до нас не за повним проектом будинку, а лише за його частиною - опорядженням фасаду. Для людини, яка ще не стикалася з будівництвом житла, це формулювання малозрозуміле. Може скластися хибне враження, що це просто підбір кольору стін і ніяких тонкощів в процесі немає. Та, насправді, від опорядження фасаду залежить не просто візуальний стиль будинку.
Грамотна і продумана концепція опорядження забезпечує:
Паспорт опорядження фасаду завжди є частиною робочого проекту приватного будинку. Та бувають випадки, коли до нас звертаються власники будівель -”коробок”, побудованих чи придбаних, але без концепції опорядження. Це може бути пов’язане з тим, що основні сили під час проектування замовник витратив на вирішення планування будинку. Коли ж справа дійшла до фасадів, то на той момент в нього не було бачення як вони мають виглядати і це питання відклалося. Інший варіант звернень - розроблений декілька років тому паспорт опорядження став неактуальний і замовнику не подобається. Причини можуть бути різні, але, коли будівництво вже в процесі, тоді концепція фасаду виходить на перше місце.
Головні завдання архітектора на цьому етапі - допомогти замовнику зрозуміти, що є важливим для опорядження в його конкретному будинку, які є особливості, технологічні, інженерні нюанси і як це все врахувати. Потрібно визначитися, які стилі оформлення будуть доречними і вдалими для даної форми будинку і сподобаються його мешканцям. Та, звісно ж, підібрати матеріали, які виграшно підкреслять концепцію будівлі, будуть практичними, довговічними, якісними і в той же час впишуться в бюджет.
Важко в цьому переліку виділити щось більш чи менш важливе. Бо невдало обраний тон стін, або загальний стиль оздоблення, або непрактичний чи надто дорогий матеріал - кожна з цих помилок буде мати довгострокові неприємні наслідки для замовника.

Фасад одноповерхового приватного будинку Light Side.

Замовник звернувся до нас за паспортом опорядження фасаду, коли будинок вже був зведений. Зроблений раніше проект фасаду з різних причин перестав йому подобатися і замовник вирішив його змінити.
Будинок одноповерховий, цегляний, в плані наближений до квадрату, з чотирьохскатним дахом, загальною площею близько 200 м. кв.

Схема та розміщення будинку на ділянці (генплан).

Щоб допомогти замовнику визначитися з майбутнім стилем будинку, ми розпочали роботу з аналізу матеріалів, які в даному випадку можна використати для опорядження. Порівняли цінову політику, пояснили переваги і недоліки кожного з них, щоб замовник міг приймати зважений вибір. Покрівля теж входить в паспорт опорядження, але в цьому випадку вона вже була готова.

Головний фасад. Вид збоку.

В результаті, для основного фону фасадів обрали якісну і бюджетну акрилову штукатурку світлого тону. Далі, візуально розбили стіни площинно на ділянки з основним світлим фоном та акцентними темними елементами. Для заповнення акцентних площин ми запропонували використати штукатурку з ефектом дерева або дорожчий матеріал - термодерево. Другий варіант відноситься до елітних, виглядає цікавіше та не втрачає своїх характеристик з роками експлуатації, тому замовник зупинив свій вибір на ньому.

Головний фасад будинку у темний час доби, з увімкненим освітленням.

Декілька слів про термодерево: це екологічно чистий матеріал, який отримують після спеціальної термічної обробки деревини. Набагато довговічніший ніж необроблена деревина, вологостійкий, не піддається гниттю, менше схильний до загоряння, стійкий до перепадів температури і не деформується. Через складну обробку, вартість термодерева вища, в порівнянні з іншими оздоблювальними матеріалами.

Передній та правий фасади будинку в осях.

Задній і лівий фасади в осях.

Цікавий прийом, який ми використали в цьому проекті - це оформлення фасадів декоративними металевими елементами. Вони розміщені паралельно на стінах під вікнами та в нижній частині панорамних дверей. Такий декор не лише робить фасад будинку оригінальним, але й несе практичну функцію: металеві елементи огороджують скло панорамних дверей і захищають його від випадкових ударів.

Вигляд будинку з боку заднього двору. На панорамному вікні справа видно металевий декор.

Вигляд будинку з заднього двору з увімкненим освітленням.

Для цього декору дуже важливо було підібрати такий метод обробки, щоб метал не іржавів. Коли він дотикається до штукатурки, то в місці з’єднання з часом з’являється іржа, яка дуже помітна на світлому фоні. А від дощу, чи вологості з металу стікає вода і виникають брудні “сліди” на фасаді. Ми порадили замовнику порошкове фарбування цих елементів. Разом з грамотною технологією монтажу воно знімає всі ці проблеми і робить декор довговічним та практичним.
Коли з матеріалами визначилися і загальна концепція опорядження була завершена - приступили до креслень. Замовник вимогливо ставився до вирішення вузлів з’єднання різних елементів та матеріалів, тому ми підготували дуже детальну схему опорядження. В таких проектах достатньо загальних креслень, та в даному випадку ми передбачили розміри пінополістирольних листів для утеплення, примикання до вікон та багато інших деталей.
Щоб оздоблення будинку було довговічним, окрім інженерних креслень потрібен жорсткий контроль виконроба за будівельними роботами. Це дуже важливо, бо використовуються різні матеріали, виникає сотні з’єднань і треба дотримуватися їх правильного вкладання та з’єднання матеріалів опорядження з основними конструкціями (стінами). Лише, якщо технологія повністю дотримана, тоді фасад в майбутньому витримає різні температурно-вологісні режими та не втратить з роками свого вигляду та функціоналу.

Головний фасад будинку. Вигляд збоку.


Ще одна частина опорядження - розробка зовнішньої схеми освітлення. Ми запропонували замовнику підсвітку з м’яким світлом, яка рівномірно розподілена по фасаду. Збалансована та не дуже яскрава, вона створює відчуття приватності і в той же час дає достатню видимість у темну пору.
Поширеним є варіант яскравих ліхтарів, які реагують на рух. Але через їхнє різке вмикання доводиться рефлекторно заплющувати очі та певний час звикати до контрастного яскравого світла. Це не комфортно і не несе особливої користі в плані безпеки, тому ми такий варіант освітлення не радимо.

Головний фасад будинку.


Щоб оцінити вигляд будинку та освітлення в різний час доби, всі візуалізації фасадів розроблялися в денному та вечірньому варіантах.
Ми рекомендували замовнику облаштувати напіввідкритий паркан, дизайн якого поєднується з опорядженням фасаду. Такий вид парканів є оптимальним, на нашу думку, бо він в достатній мірі закритий, але забезпечує відкритість будинку з вулиці. Саме такі напіввідкриті типи огородження ділянок ми часто радимо нашим клієнтам.

Вигляд головного фасаду з вулиці, через напіввідкритий паркан.

В результаті, замовник залишився задоволений концепцією опорядження, одразу приступив до втілення і станом на лютий 2019 року має за декілька місяців його завершити. Але на цьому наша співпраця не завершилася. В процесі в замовника з’явилося бажання зробити ще й ландшафтний дизайн проект. Про етапи роботи над ним читайте тут. Прибудинкова територія велика і дозволяє це зробити. Проект буде нестандартний: окрім традиційної зони відпочинку та озеленення планується великий басейн. Наша команда вже працює над цим, результати роботи - згодом. А тут ви можете побачити проект ландшафтного дизайну двору іншого нашого замовника - Френчмен.

 
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!