Приватний будинок “Макаллан”

Менеджер проекту – Олександр Позняк 

Архітектори  –  Дмитро Котляров, Микола Клімачов, Ярослав Некоз, Валерій Павлюк

Інженери – Петро Степанюк

Дизайнери  –  Марія Наконечна

Виконроби – В’ячеслав Ліснічук, Андрій Ганношин

Фото: Олександр Бусленко 

Розташування: Україна, м. Рівне
Площа ділянки: 0,1 га
Площа  будинку (корисна):  207,68 м2
Рік проекту: 2019 – 2022

 

 

Вихідні дані

Перед командою стояла задача:  запроектувати і втілити нову концепцію індивідуального житлового будинку, враховуючи вже втілену фундаменту основу.


Фундаментна основа, яка була вже готовою на момент початку  проекту


Ми працювали над розплануванням ділянки, архітектурою будинку та дизайном приміщень. Основним пріоритетом було створити функціональний та комфортний простір для його користувачів, а другорядним – візуальна складова.

 

Спільними зусиллями, нам вдалося побудувати дім, який органічно вписався в навколишнє середовище та став його гармонійним продовженням.

Концепція

Ділянка знаходиться в середовищі малоповерхової житлової забудови, тому, щоб не створювати зайвого урбаністичного навантаження та органічно вписати будинок, було взято за основу збірний образ  – прямокутна форма в плані та двоскатний дах. Саме ось таку базову та лаконічну форму  господарі обрали для життя.

План земельної ділянки


З лівого боку від в’їзду, запроектовано навіс для паркування автомобілів. Прямо ми потрапляємо в будинок, з правого боку від будинку – тераса,  а також задній двір, прихований від вулиці.


Вигляд будинку з боку тераси


 


Лаконічні форми архітектури, ми підтримали контрастним, грубим оздобленням натуральних матеріалів, з природною колірною гамою. Використали холодну бетонну бруківку, натуральний камінь, дерев’яну дошку теплого  відтінку, яка штучно брашувалась та обпалювалась.


Архітектура


Основними  матеріалами є існуючі монолітні фундаменти, цегляні зовнішні та внутрішні стіни. Монолітні пояси та перемички, дерев’яне перекриття та конструктив даху, та звісно додаткові несучі металеві конструкції.


Стіни оздобленні по типу навісного фасаду з дерев’яних дошок, з прихованими водостоками

Покриття двоскатного даху з фальцевої покрівлі в благородному антрацитовому кольорі. У цьому ж кольорі виконані вікна та двері в алюмінієвому профілі. Також використали металеві вставки, в тон з дахом, по контуру віконних фрамуг, для обрамлення вікон, дверей та фронтонних фасадів . Це все виконано для графічності та  композиції будинку. Темний колір, в масі, перетікає з даху на бокові стіни, які обпалювали та фарбували поверх, щоб виділялась текстура та рельєфність. Наступний етап – браширування жорсткою щіткою та вийняття м’яких волокон. І ось, проявився малюнок дерева з прожилками.Видовжений простір ми розділили на два блоки:

– загальнодоступний, для спільного проведення часу;

– на приватний, зі спальнями, санвузлом та гардеробною.

Санвузол, гардеробну, кухонну техніку та сходи (що ведуть на антресоль) приховали в “кубі”, який в двосвітньому просторі сприймається, як окремий вставлений елемент, але в той же час не заважає сприймати простір кухні, вітальні та антерсоль цілісно.


Інтер’єр

 Конструктивний план приміщень


                                                    Експлікація:                                                         

 1. передпокій: 4,62 м2
 2. гардеробна: 5,94 м2
 3. санвузол гостьовий: 3,42 м2
 4. котельня – пральня: 6,48 м2
 5. кухня – їдальня: 22,34 м2
 6. вітальня: 13,23 м2
 7. коридор: 7,37 м2
 8. гардеробна: 4,62 м2
 9. санвузол: 5,76 м2
 10. спальня 1: 12,52 м2
 11. спальня 2:  12,52 м2
 12. спальня 3: 16,44 м2
 13. антресоль: 12,88 м2
 14. лаунж: 25,71 м

     


  Зайшовши в будинок вперше, ми потрапляємо в передпокій.

  Прозорі вхідні двері та дзеркальні поверхні візуально збільшують простір. Зліва маємо невеличку систему зберігання, для актуального використання одягу та взуття у цьому сезоні.

  З правого боку, за розсувною системою розташовані місця для решти одягу.

  Кухня з великим панорамним вікном перед робочою поверхнею

  Варочна поверхня, витяжна система та умивальник – єдині предмети, які помітно неозброєним оком. По праву сторону – куб, обшитий лдсп-плитами, де заховане практично усе обладнання. Комбайн, блендер, мультиварка, кавова машина, духова піч з мікрохвильовкою, а також холодильник.  Посередині ‘острів’ – обідній стіл. Основна його конструкція – це тумби з висувними шухлядами для зберігання,  та винного бару. Стільниця виконана у формі “Г” опирається на основну частину, і завдяки наскрізному просвіту використовується як стіл, з посадкою по обидва боки.

  Вигляд із антресолей на вітальню   Інтер’єр будівлі – це продовження внутрішнього світу господарів. Індивідуальний характер будинку відображається завдяки конкретному та творчому підході замовника.


  Акценти з великими рослинами у кухні-вітальні додали господарі, а також великий затишний килим, який розмістився у зоні відпочинку.

  Кутовий диван та пуф в темній оббивці, телевізор на кубі, підібраний текстиль по стилю – це все дозволяє зануритись у приємну затишну атмосферу.  Завдяки панорамним вікнам, у вітальні завжди достатньо природного денного світла, тому запроектовано не так багато джерел штучного освітлення. Всі вони продумані під сценарій життя замовників.

  Основним опаленням першого поверху є тепла підлога, тому вона опорядження зносостійким керамогранітом. Стіни та стеля пофарбовані в білий колір, акцентами в приміщенні є куб оздоблений ЛДСП-плитами, меблі, текстиль та озеленення.

  Через приховані двері у стіні ми потрапляємо до коридору, де починається приватний простір господарів.  По лівий бік коридору розташована гардеробна-комора і санвузол.

  Стіни санвузла пофарбовані, в мокрих зонах вкладений керамограніт, на стелі конструкція з декоративних рейок з підсвіткою.

  Також з коридору ми потрапляємо у спальні. У кожного із членів сім’ї – своя кімната.  Усі кімнати схожого планування: ліжко, гардеробна шафа, дзеркало, телевізор, у дочки – будуарний столик, у батька- розкладний стіл. Атмосфери додають цікаві доповнення господарів у вигляді інтер’єрного крісло в оббивці “букле”, та текстильного декору .

  І наостанок, розгадка нашого “куба”.

  Одна із панелей – це приховані двері, що ведуть до сходів на антресолі та до лаунж зони.

  Сходи – дерев’яні, типу “гусячий крок”.

  На підлозі антресолей та лаунж зони вкладений ковролін, для комфортного проведення часу . Перила скляні, без профілів та каркасів.

  Ця зона відрізняється від першого поверху. Напевно най атмосферніше місце у будинку. Тут можна усамітнитись, провести робочу або ж дружню зустріч. Вечірнє світло та стриманий чорний колір додають свого шарму.


   

“Рим” індивідуальний житловий будинок в класичному стилі

Команда: Олександр Позняк, Ірина Франко-Шумейко, Оля Марчук, Марія Наконечна


Проект: Втілений

Рік реалізації: 2020


Вихідні дані

Наше завдання полягало в створенні комфортного і затишного інтер’єру в класичному стилі. Ділянка розташована на виїзді з Рівного по вул. Київській.

Початок роботи

Ми завжди дотримуємося правила, що дизайн інтерєру це, в першу чергу, правильно сформована функція та впорядкування простору так, як це зручно для життя мешканців. В конкретній ситуації, складністю було те, що замовники звернулися до нас вже практично збудувавши будинок. Будівництвом займалися своїми силами, а в нас хотіли замовити дизайн інтер’єру. Дослідивши планування ми запропонували змінити його практично на 50%. Тому, що попередній проект був прорахований відразу не вірно, концепція житла була і непрактична та нефункціональна. Нам вдалося донести це замовникам і ось який результат вони отримали.

Візуалізація будинку

Планування будинку складне, конфігурація неправильної форми. Щоб організувати такий простір, потрібно чітко розуміти, яке призначення кожної кімнати та зони і відповідно до цього їх розпланувати.


Перший поверх


Коли ми дослідили вихідне планування, то з’ясували, що функціонально воно було неправильним і непрактичним. Наприклад, вітальня відносно кухні розташована так, що потрібно переходити  через тамбур. Так само, невірне розташування сходів  відносно кімнат, а нежитлові та житлові зони перемішані між собою.

Початковий план

 

 

Що ми запропонували:

 • зберегти відкритий обєднаний простір, але зонувати вітальню від кухні;
 • відділити зону відпочинку від прохідної зони;
 • сформувати окремі входи: в сауну, технічне приміщення та в підвал;
 • додати терасу, яка пов’язана з кухонною їдальнею;

 

Зміни

 

Тепер внутрішній простір першого поверху чітко розділений на функціональні зони: передпокій, вітальня, кухня, їдальня.
Є ще господарська частина, що включає в себе підсобні приміщення, санвузол та котельню. Окремо зона відпочинку з басейном та сауною.


Передпокій облаштований м’якою частиною, шафою для речей, на стіні картина в багеті, дзеркало, мармурова підлога декорована підлоговою масивною вазою. Замовники хотіли класиний стиль в інтер’єрі, тому- ми дотримувалися стриманості в поєднанні з вишуканим декоруванням.

 


Вітальня є центром всієї композиції будинку. Вона пов’язує між собою всі інші приміщення. Стіни білого кольору підкреслюють лаконічність інтер’єру, а композиція з розкішним каміном, світильниками, підлоговою вазою і свічниками створює вишуканість. Дверні прорізи оформлені арками та декоровані ліпниною. Два дивани, великі крісла, пуфи класичної форми створюють благородну атмосферу сімейного затишку.

 

  У класичному інтер’єрі не можна випускати з уваги жодну деталь, починаючи від оздоблювальних матеріалів і закінчуючи текстилем для диванних подушок. 


Перевагою будинку є вискоа стеля. Завдяки цьому, а також великим вікнам в приміщенні хороша інсоляція та багато природнього світла.

Дослідивши вітальню, ми виявили симетрію стелі і вирішили її підтримати декором по центру.

План стелі

Стеля оздоблена кессонами, які дуже гарно грають зі світлом з величезних вікон. В залежності від часу доби та пори року, на стелі з‘являються тіні, півтіні, вона стає більше чи менше завантаженою.

 

    Освітлення теж допомагає зонувати простір і поєднує вітальню з коридором та іншими приміщеннями. Виділили освітлення шляхом комунікації коридору, він є другорядним ненавантаженим, простим, звичайним, гарно підшитим і освітленим типом світла, який максимально функціонує і працює саме на цю зону.


Сходи

Першопочатково ми пропонували вилити сходи з бетону, але замовник займається виготовленням металевих виробів, і йому було цікаво зробити конструкцію з металу. Тому, ми зробили точні розрахукнки та креслення сходів, які мали були вирізані з пластин металу на плазморізі і складені, як конструктор. Далі вони пішли на сплав, їх обшили гіпсокартоном та деревом.

 

 

Тип сходів- консольний, головною її опорою є стержні, до яких кріпляться елементи сходинок.

В таких випадках важливо точно розрахувати конструкцію і правильно провести кріплення сходів.

Для нас це був унікальний досвід співпраці та синергії з замовником, коли він сам безпосередньо долучився до роботи над інтер‘єром.

 

 

Додаткова перевага таких сходів – мінімальний тиск опори на підлогу, це дає можливість цікаво обіграти інтер’єр.

Використання таких рішень дозволило добитися виняткової легкості в просторі.


Кухня

Оздоблення кухні повторює інтер’єр вітальні – ті ж світло-бежеві тони, в поєднанні з білосніжними елементами та різьбленими меблями з масиву дерева.

Обідня зона з кухнею відділені від простору вітальні і об‘єднані півкругом. В обідній зоні дерев’яний різблений стіл з заокругленими кутами. Класичні стільці, оббиті орнаментною тканиною з підкресленням  кутів спинки.

Всі предмети меблів та декору виконані плавними лініями, мають незвичайні, але в той же час зрозумілі форми, симетрично розташовані картини, вази та статуетки.

Простір кухні  розширює канонічний білий колір, фурнітура меблів бронзового відтінку.

Вікна оформлені однотонними гардинами. Освітлення вирішено у вигляді стельових вбудованих джерел, лінійне підсвічування в робочій зоні.


Гостьовий санвузол 

Інтер’єр перегукується з усім будинком в світлих тонах та бронзовими деталями. Елегантний невеликий санвузол з великим

дзеркалом в пишній позолоченій рамі з настінними бра по обидва боки.

 

Зекономили місце за рахунок навісного туалету, без зливного бачка і влаштували настінну шафу, в якій зберігаються засоби гігієни.


Другий поверх


Планування:                                                        

 

Другий поверх теж перепланували з необхідними функціями для проживання.

Щоб використати площу коридору максимально ефективно, тут

облаштували домашню бібліотеку, виконану з масиву благородних порід дерев.


На другому поверсі розташовані спальні всіх членів сімї.

Батьківська спальня оформлена в кращих традиціях класичного інтер‘єру, з ліжком королівських розмірів і високим узголів’ям, біля підніжжя-пуфик.

В цьому ж стилі витончений туалетний столик з ящиками і дзеркалом, з фігурними елементами та пуфом.


Також на другому поверсі розташована дитяча спальня.

Центром фокусування уваги – є ліжко, ніжно пудрового кольору із стьобаним покривалом та витонченим м’яким узголів’ям. 

Біля ліжка розмістили пуф в якому зберігаються іграшки. 

Стіни оформлені декоративною штукатуркою теж в рожево-пудровому тоні з білими елементами.

Візуально збільшують простір дзеркала, які є входом у гардеробну з обох сторін ліжка.

Підлога виконана з темної деревини, щоб створювати контраст в кімнаті зі стінами.

Великі вікна дають потік природного світла і створюють хорошу інсоляцію.

Торшери та настільна лампа прикрашають кімнату, не відступаючи від загального стилю.

Яскравим акцентом є м‘яке крісло з квітковою оббивкою та штори, які виділяються на загальному світлому фоні, темнішою кольоровою гамою.

Невисокі шафи, комод, письмовий стіл та книжкова шафа, виконані з світлого дерева.


Ванна кімната

Між дитячою та спальнею розташувалася простора ванна кімната з душем та біде. 

Оформлена в теплих відтінках, стіни підкреслені імітацією мармуру, деталі оформлені бронзою.

Площа приміщення дозоляє нам помістили в центр кімнати – ванну на різблених ніжках, це забезпечує підхід до неї з усіх боків.

Простору додають великі вікна, що пропускають багато природного світла.

Витримали класичний стиль люстрою, яка органічно виглядає в ванній кімнаті та підсвічниками біля дзеркала, що імітують свічки.

 

Доповнює ванну кімнату умивальник з туалетним столиком в теплих пісочних тонах. Щоб всім членам сім’ї було зручно, ми передбачили два умивальники, так вмиватися і чистити зуби можуть одночасно двоє людей.


На другому поверсі знаходиться затишний домашній кабінет.

 Головна роль відводиться масивному широкому робочому столу, з висувними ящиками, який виготовлений з натурального дерева та зручному кріслу.

Вікна розташовані на двох стінах кабінету і це дає хороше освітлення, що важливо для робочої зони. Також світло дає велика люстра над робочим столом і бра над диваном. Сам диван з коричневою оббивкою є окремим акцентом в дизайні кімнати.

Кесонна стеля з дерева та фільончасті стінові панелі, створюють симетричні лінії без відволікаючих елементів, які налаштовують на робочий лад.


Зона відпочинку


В будинку розміщена СПА-зона, яка поєднує в собі ергономічність і естетичність.

 Включає в себе кілька елементів: басейн, сауну, зону відпочинку, та душ.

Створили перспективу продовження простору за рахунок настінного живопису, яким передали італійський дворик на березі моря.

Лежаки вздовж бортів басейну для відпочинку.

Виконали декілька сценарії освітлення, потік природного світла з обох широких вікон, яке дає матове освітлення у просторі.


Потік штучного світла зі встановленого скла, яке оформлене в напів круглій формі монолітної стелі. Тут важлива була довжина та ширана шарів, завдяки яким передаються рефлекторні відблискування по всій стелі. Додаткове освітлення за рахунок ліхтарів та бра для забезпечення зміни атмосфери.


Зовнішній вигляд сауни– традиційний, комфортний виконаний з деревини.


В душовій за допомогою фрески “відтінили” різні зони.

Функціональна душова з потужним потоком води, та бочка для різкого зливу, після гарячої парної.

Розмістили унітаз, виходячи з практичних цілей. Виділили окрему зону, щоб не порушити цілісність композиції.


Цей будинок є еталоном вишуканості та бездоганного почуття стилю, виконаного в традиційних рішеннях. Відрізняється своїм благородством, комфортністю і сімейною атмосферою. Ми пройшли цікавий шлях пошуку оптимальних рішень, і приходили до них разом замовником. Врешті, втілили все, що задумали, передбачили зручності і функціональне використання простору. Класичний стиль, який обрали замовники залишається поза часом та модою, він актуальний завжди.

 

 

Дворівнева квартира “ГЕЛІОС”

Команда: Архітектор — Дмитро Котляров

Дизайнер — Олександр Позняк

Дизайнерки — Ольга Марчук, Марія Наконечна

Інженер — Петро Степанюк

Виконроби — В’ячеслав Ліснічук, Андрій Ганношин


Локація: ЖК “360” м. Рівне

Рік реалізації: 2021

Проект: Втілений

Фото: Бусленко Олександр


 Вхідні дані

Квартира знаходиться на 9–10 поверхах, площею 102 квадратних метрів. Замовники молода сім’я з новонародженим, та двоє старших дітей, які не проживають постійно разом.

Проаналізувавши технічне завдання та побажання замовників, ми запропонували розподіл простору на

дві функціональні зони:

 • загальну на першому рівні. Зона включає в себе передпокій, вітальню, кухню,столову зону, санвузол.
 • приватну на другому поверсі. Включає в себе спальню, дві дитячі кімнати та ванну кімнату.

 Перший поверх


Конфігурація приміщення має форму прямокутника з виступами — ”зубцями”. Ми демонтували перегородку, щоб утворився повноцінний відкритий простір, який розділили на окремі зони: передпокій, вітальня, їдальня, кухня, санвузол.

Початкове планування квартири
Передпокій

Розмістили відокремлено від основного простору. Облаштували тільки функціональними меблями, без зайвих деталей, при цьому зберегли достатню кількість вільного простору.

 

Стіна повністю дзеркальна, яка наповнює додатковим світлом, що допомагає збільшити обсяг передпокою.

Шафа для одягу частково відкрита, має м’яку частину та окремо закриту частину для зберігання не сезонного верхнього одягу.

Вітальня

Має широкий, об’ємний простір, який відділений від решти житлової площі.

Вздовж стіни вмонтована шафа з прихованими зонами зберігання. 

Здається, що це стіна, а насправді тут гардеробна, яка візуально розширює простір за рахунок дзеркала.

TV зону виділяє сучасна низька підставка, яка функціональна і не забирає зайвого простору.

Вигляд з другого поверху
Одним з акцентів у квартирі є сходи

Ми запропонували раціональне конструктивне рішення: поставити сходовий марш, використовуючи тільки існуючий отвір. До цього тут був мінімальний дверний отвір в стелі.

Каркас сходів відкритої конструкції та простягається по всій фокусній стіні за телевізором.

Візуально ними відділили передпокій від вітальні.

Вигляд з другого поверху


Кухня

Ми запропонували замовникам структуру кухні, що складається з трьох самодостатніх частин: обідньої зони, робочого острова та “мокрої” частини.

Об’єднання кухні та вітальні створює просторе приміщення, в якому зручно приймати гостей і проводити час всією сім’єю. 

Кухня орієнтована до вікна і має багато природного світла.

Розділювальним елементом між зонами став – острів, який дозволяє заощадити час та можливість вільно пересуватися по кухні.

Вигляд з другого поверху

Острів швидкої зони з високим столом, можна використовувати, як для приготування, так і для прийому їжі.

Поверхня на острові практична та функціональна, дає можливість працювати з усіх боків.

Окремо розміщений вертикальний блок з вбудованою побутовою технікою (морозильна камера, холодильник, духова шафа).

Вздовж “мокрої” зони встановлена шафа, де багато місця для зберігання посуду, дрібної техніки та продуктів.


Освітлення

Запланували декілька сценаріїв використання:

Загальнетельові світильники, які дають рівномірний потік світла)

Локальне вітильники над столом та робочою поверхнею кухні, візуально відділяють ці зони та дають додатковий потік світла)

Бра біля дивану, яке створює атмосферу затишку та під яким зручно читати.

Додаткове освітлення (встановлене в дитячих кімнатах)

Розташування світильників, в першу чергу, планували виходячи з функціональності.


Санвузол гостьовий

Щоб вхід в санвузол візуально не виділявся на стіні, ми використали двері прихованого монтажу індивідуального виготовлення.

Площа помешкання дозволяє мати два санвузли, тому ми запланували  їх на обох поверхах.

На першому поверху містить в собі всі необхідні елементи: унітаз, умивальник, душову кабіну та пральну машину.

Плитка двох видів: одна в тон дерева, для продовження коридору, та друга під мармур.


Другий рівень


На другому поверсі ми влаштували: сходовий хол, ванну кімнату, спальню, дві дитячі кімнати.

Згідно з плануванням забудовника, на другому поверсі мала бути гардеробна. Але ми звільнили площу гардеробної під ванну, встановивши зони зберігання одягу в особистих кімнатах.

Планування другого поверху


Санвузол

Має розширений функціонал: ванну, душову кабіну, умивальник, та біде.

Згідно з побажаннями замовників ми передбачили два сценарії використання ванної кімнати —  можна прийняти контрастний душ та розслабитися у ванній.

Також було важливо встановити гігієнічний душ (біде), і ми облаштували його в цьому санвузлі.

Продовжили тематику інтер’єру санвузла з першого поверху, використали плитку відтінку “під дерево” та подібну до мармуру.

Встановлена декоративна підсвітка розташована на стелі, щоб підкреслити різні рівні.

У квартирі потрібен хороший потужний бойлер для двох санвузлів та підігріву підлог, який подає воду по горизонталі та вертикалі.
Він габаритний і, щоб не забирати зайвого простору, ми встановили його в отворі стіни між дитячою та ванною.


Дитячі кімнати


Щоб уникнути конкуренції між дітьми, ми зробили їхні кімнати в однаковій стилістиці.

Конфігурація помешкання, згідно з плануванням забудовника, нестандартна: є виступи стін та заглиблені ніші. Тому, розміщення меблів ми адаптували так, щоб створити якомога більше зон зберігання для одягу, іграшок, книг та канцелярського приладдя.

Спальний куточок виділили акцентними кольорами та меблями, і створили спільну композицію для обох кімнат: лаконічну, але яскраву.

В основі задуму — гра з геометричними формами та додатковим світлом.


Жовті акценти у дитячих кімнатах оживляють монохромний спокійний простір і гармонізують з сірими тонами.

 


Друга дитяча спальня

Кращого місця для робочого куточка в кімнаті не знайти, природне освітлення з вікна, з лівого боку від письмового столу, ідеально для школяра та максимально по функціоналу.


Спальня

Площа спальні невелика, але нам вдалося зручно розмістити ліжко та встановити велике дзеркало за дверима, яке додатково розширює простір. 

Незвичним рішенням стали скляні двері в шафі, через які видно складений там одяг. Це дає змогу сортувати гардероб по колористиці, та створювати акценти в кімнаті з особистих речей. Сама кімната оформлена в спокійних сіро-білих тонах.

Освітлення спальні витримано в одному стилі зі всім помешканням.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Куточок в кімнаті зайняв туалетний столик. Легкої конструкції, він гармонійно підходить до нашого інтер’єру, і розташувався між двома панорамними вікнами.
Ми охарактеризували цей проект так: замовники чітко розуміли свої потреби та довіряли рішенням, які ми пропонували. Завдяки такій синергії вдалося досягнути головної мети — раціонально використати дворівневий простір і створити затишний інтер’єр.

DachTrade. Офісна будівля

Команда: Дмитро Котляров, Петро Степанюк, Андрій Ничипорук.

Рік реалізації: 2019.

Локація: м.Рівне, вул. Курчатова, 20.

Стан: проект втілений.

Фото: Олександр Бусленко.

 

Ми неодноразово розповідали про те, як створюємо житлові будинки – щоразу це повністю індивідуальні проекти, під потреби, вимоги, бажання замовника і його сім’ї. Наступний об’єкт, яким хочемо поділитися – подвійно особливий для нас. По-перше, це не житлова, а комерційна нерухомість. По-друге, це будівля офісу, яка з нуля проектувалася під конкретну компанію. Такий ідеальний підхід на практиці трапляється рідко. Частіше будівля уніфікована, її зводить забудовник, який не планує і не знає, хто буде працювати в ній. І тоді виходить, що кінцеві власники/орендарі ще мусять пристосовувати планування “під себе”, перед тим як в’їхати в приміщення. Не завжди вдається це зробити на 100% оптимально і від цього порушуються взаємозв’язки між відділами, бізнес-процеси та страждає ефективність роботи.
Офісна будівля, про яку буде йти мова – це проект для компанії ДахТрейд, нашого партнера і надійного постачальника матеріалів. Етапи роботи були подібні до того, як ми працюємо над житловими будинками. Спочатку архітектори та інженери дослідили ділянку під будівництво, з’ясували її особливості та обмеження по формі, розташуванню, існуючих мережах. Почули бачення власника компанії і далі, разом з ним сформували концепцію майбутнього офісу. Нам потрібно було створити таке функціональне зонування приміщень, яке б враховувало бізнес-процеси компанії і в якому її працівники працювали б ефективно і комфортно. Щоб це зробити, наша команда досліджувала взаємозв’язки між відділами, трафік клієнтів, співробітників та інші деталі, які впливають на планування. Як це відбувалося, по якій причині відмовилися від класичної форми будівлі та скільки часу пройшло від першої зустрічі до урочистого відкриття – читайте далі.

Про компанію-замовника. Чому був потрібен новий офіс

Компанія ДахТрейд займається реалізацією покрівельних та гідроізоляційних матеріалів, клінкерної цегли, керамічних блоків, водозливних систем, мансардних вікон. Основний напрямок діяльності це продаж, але є і невеликий виробничий напрям по підготовці металевих елементів покрівлі до монтажу. Загальна кількість працівників близько дванадцяти. З них три менеджери з продажу (front-office) та back-office: директор, маркетолог, відділ постачання, бухгалтерія, відділ будівельного напрямку, виробничий і технічний персонал.
Ділянка під будівництво знаходиться в районі стадіону Мототрек, по правий бік від кільця та кінцевих зупинок маршрутів тролейбусів №1, 3, 4, 5, 9, 10. Площа близько 30 соток, форма неправильна.
Локація ділянки під будівництво.
Територія погано проглядається з боку проїжджої частини вулиці Курчатова, бо розташована в глибині, з боків обмежена іншими будівлями. Для замовника це негативний факт, бо клієнтам компанії буває її важко знайти, менеджерам часто доводиться детально пояснювати як під’їхати.
На ділянці працював виставковий майданчик зі зразками продукції і маленький офіс-МАФ, де менеджери спілкувалися з клієнтами. З боку розворотного кільця тролейбусів був головний вхід, з вулиці Курчатова – службовий заїзд.
Ліва стрілка – заїзд з вул. Курчатова, права – вхід на територію від кільця.
Основна частина компанії (бухгалтерія, склад, керівництво, виробництво і т.д.) знаходилися зовсім в іншому місці – в будівлі на відстані орієнтовно 400 м, з окремим заїздом з вулиці Курчатова. Практично всім працівникам (менеджерам по роботі з клієнтами, бухгалтерії, виробничому персоналу і т.д.) доводилося постійно ходити/їздити з однієї локації на іншу по різних робочих питаннях. Це було незручно, займало багато зайвого часу і знижувало ефективність роботи. Тому, з розвитком компанії назріла потреба об’єднати всю команду в одному приміщенні, щоб демонстраційний майданчик і менеджери не були відокремлені від back-office.

 

Червоним позначена ділянка, де був виставковий майданчик. Синім – приміщення з іншими відділами.

З чого розпочалася наша робота

Власник ДахТрейд в загальних рисах уявляв новий офіс так:
 • шоу-рум з робочим місцем менеджерів,
 • виробниче приміщення, де працюють з металом,
 • об’ємний back-office для бухгалтерії, відділу постачання, директора, інших працівників,
 • зала для заходів. Аналогу такого приміщення в попередньому офісі не було взагалі, але була ідея проведення презентацій новинок ринку покрівельних матеріалів, навчань для персоналу, тренінгів та інших чисельних заходів і для цього був потрібен такий простір.
Ще задовго до початку проектування будівлі, власник компанії у робочих закордонних відрядженнях уважно вивчав офіси своїх партнерів і постачальників. Один з тих, який імпонував йому – будівля компанії MDM в м. Бєльська-Бяла (Польща).
Офіс компанії MDM в Польщі.
В плануванні це простий прямокутник, кількість поверхів – три. Більшу частину будівлі займаються виробничі приміщення та лабораторії, а салон для зустрічі клієнтів це кутова частина, де немає перекриття між поверхами (скляний вітраж на фото). Такий об’ємний повітряний шоурум виглядає вражаюче та дуже атмосферно.
Об’ємний хол якраз став одним з елементів, який ми запозичили з побачених офісів і втілили. Спочатку замовник сумнівався, бо вважав, що це нефункціональне приміщення і витрачати на нього площу не варто. Але в офісі ДахТрейд ми перетворили хол на водночас репрезентативну зону зі зразками продукції і зону очікування для клієнтів. Так цей простір використовується функціонально, а завдяки своєму об’єму формує візуальний образ всієї будівлі.
Після цих робочих відряджень наша команда архітекторів та замовник однозначно вирішили, що будівля офісу буде в стилізована під “лофт”, з великою кількістю скляних вітражів та клінкерною цеглою в опорядженні стін.
Опорядження стін офісу ДахТрейд.
Для зовнішніх стін матеріалом обрали енергоефективний керамоблок, для внутрішніх перегородок – керамічний. Конструктивом став монолітний залізобетонний каркас із несучими колонами. Покрівлю вирішили робити з натуральної керамічної черепиці.
Елемент освітлення фасаду.
Коли ми визначалися з матеріалами, то головним критерієм була їхня висока якість, технологічні характеристики і новаторство. Адже, офіс компанії, яка займається продажем будівельних і покрівельних матеріалів сам по собі стає зразком їх практичного успішного використання. Тому, важливо було вибрати не просто оптимальні з точки зору ціна/якість, але й такі, що будуть репрезентувати компанію.
Робоча візуалізація майбутнього холу та сходів на верхні поверхи.
Візуалізація шоу-руму та робочих місць менеджерів.

Обмеження і особливості ділянки. Як визначали місце розташування будівлі

Основні пункти концепції та стилю сформували – далі потрібно було оптимально розмістити офісну будівлю на ділянці. Архітектори мали знайти спосіб зробити будівлю помітною і розвернути фасадом так, щоб відвідувачі її бачили ще на під’їзді до локації.
На перших ескізах ми планували розташувати будинок головним фасадом до розворотного кільця тролейбусів, максимально близько до межі ділянки. Тоді в’їзд від кільця, який раніше працював лише на виставковий майданчик – ставав головним. В основі цього підходу було те, що раніше клієнти потрапляли на територію саме з цього боку, тут стояв попередній офіс-МАФ і логічно було цей вхід залишити головним. Плюс, оглядовість будівлі зі сторони розворотного кільця краща, в порівнянні з вулицею Курчатова. Та через певні планувальні обмеження цей варіант відпав і після декількох ітерацій будівлю офісу ми перенесли в глибину території. Плюсом цієї локації був розміщений поруч заїзд з вул. Курчатова. Як зробити фасад добре помітним з проїжджої частини – це питання ще залишалось відкритим.

 

Ділянка під будівництво. Позначені два в’їзди і розташування МАФів, де працювали менеджери. Дванадцять квадратів перед проектною будівлею це виставковий майданчик.

Як розвернули фасад будівлі і цим покращили оглядовість та сформували хол

Що стосується функціонального планування, то першим нашим варіантом була двоповерхова будівля прямокутної форми. Після багатьох обговорень, досліджень і аналізу бізнес-процесів компанії у нас і замовника сформувалося розуміння, що поверхів потрібно не два, а три. Тоді планувальна концепція стає чіткою і функціональною:
 • Поверх 1. Front-office: шоу-рум зі зразками продукції, робочі місця менеджерів, зона очікування для клієнтів, виробничі приміщення.
 • Поверх 2. Back-office: кабінети директора та маркетолога, бухгалтерії, відділів збуту та постачання, будівельного напрямку, побутові приміщення.
 • Поверх 3: зала для проведення заходів.
Перший поверх буде загальнодоступною зоною, повністю відкритою для відвідувачів, другий – закритий для клієнтів і третій – доступний під час заходів.
Працюючи над плануванням, а особливо над розміщенням холу, ми паралельно шукали спосіб зробити будівлю помітною здалеку. Для цього приїжджали на ділянку і на місці досліджували в які видові точки вона краще буде розкриватися. В один з візитів вкотре переконалися, що майбутній офіс найкраще буде видно від кільця, де є пішохідний вхід. Але є ще транспортний заїзд з вул. Курчатова, який знаходиться з зовсім іншого боку, з тилу. Складність полягала в тому, що відвідувачі/клієнти рухаються з обох цих напрямків і тому треба знайти таку композицію, щоб офіс однаково вдало розкривався в обидва ці протилежні боки. Не можна ставити будівлю головним фасадом до кільця (як ми хотіли спочатку), бо тоді з транспортного заїзду буде видно лише її задній фасад.
В таких роздумах і з’явилася ідея візуального розвороту фасаду одночасно до двох оглядових точок. Для цього до прямокутної будівлі ми додали об’ємний скляний куб-вставку.

 

Робоча модель будівлі.
Вставка візуально врізана в будівлю, виступає з двох боків і цим розкриває її до двох напрямків, звідки рухаються відвідувачі.
Одна з робочих візуалізацій.
В об’ємі це виглядає як вирізаний куб (паралелепіпед), який змістили і розвернули під кутом. Цей скляний куб візуально відсік один з кутів будівлі і цим сформував головний вхід в офіс. Він знаходиться в цьому куті і доступний з двох боків, з яких рухаються відвідувачі.
В скляному об’ємі розташований хол. Головний вхід в будівлю – правіше від нього.
Отож, ідея скляного кубу-вставки розв’язала нам основні поставлені задачі:
 • з ракурсу розворотного кільця і з проїжджої частини вулиці Курчатова будівля стала здалеку помітна своїм некласичним оригінальним фасадом;
Вигляд будівлі з боку виставкового майданчика і входу від розворотного кільця.
 • з якого боку не потрапляли б відвідувачі на територію – чи з заїзду, чи з пішохідного входу – будівля візуально вдало розкривається головним фасадом в обидва ці напрямки;
 • скляний об’єм став прозорим атмосферним холом – репрезентативною зоною офісу.
Вигляд холу та зони очікування зверху, з другого поверху. Багато конструктивних елементів (колони, кріплення сходів) залишені відкритими, що характерно для стилю лофт.
Щоб підкреслити об’єм холу, ми повторили декоративне оздоблення клінкерною цеглою зовнішніх стін на внутрішній стіні, яку видно через скляний куб.

 

Вздовж сходів видно клінкерну цеглу на внутрішній стіні.

Концепція планування. Перший поверх

Вхідні двері ведуть в об’ємний триповерховий хол зі сходами. Наліво він переходить в скляний шоу-рум з робочими місцями менеджерів.

 

Орієнтовний план розташування меблів та сантехніки на першому поверсі офісу.
Для замовника було важливо, щоб робочі місця менеджерів були безпосередньо в шоу-румі. Так менеджери можуть постійно контролювати ситуацію на виставковому майданчику на вулиці та в приміщенні і спілкуватися з клієнтами.

 

Вигляд холу з боку головного входу. На задньому плані – шоу-рум і робочі місця менеджерів, відділені від холу прозорою стіною.
Тому, зовнішня стіна шоу-руму та внутрішня від холу скляні, щоб менеджерам було видно клієнтів і навпаки. Якщо потрібно створити більш приватну атмосферу для переговорів чи попрацювати у вечірній час, але так, щоб з вулиці цього не було видно – прозорі стіни закриваються цупкими шторами.

Робочі місця менеджерів та зразки продукції в шоу-румі. На задньому плані – хол. В правому кутку видно штори, якими можна закрити скляний вітраж зовнішньої стіни.
Внутрішні стіни як на першому, так і на другому поверсі виконані з керамоблоку. Він необроблений, тому самі стіни виконують ще й виставкову функцію і демонструють продукцію, якою займається компанія.

 

Загальний план шоу-руму. Стіна зліва (внутрішня) виконана з необробленого керамоблоку.
Внутрішня стіна з керамоблоку в коридорі другого поверху.
Крім шоу-руму та холу на першому поверсі є виробничі та складські приміщення (вхід зсередини і з заднього боку будівлі), топкова, кімната охорони і санвузол.
Загальний план холу на першому поверсі. Зліва – головний вхід. Прямо – зона очікування для клієнтів та шоу-рум. В самому холі теж є виставкові зразки продукції.
В холі, який сформувався в скляному кубі, розміщена зона очікування для клієнтів та сходи на верхні поверхи.
Сходи виконані на металевому косоурі (основі).
а замість відгороджувальних перил ми використали металеві стяжки.
Тепле дерево на східцях контрастує з грубим холодним металом перил і основи – це один з прийомів, який характерний для стилю лофт.

Сходи з рівня другого поверху. Через скляний вітраж видно виставковий майданчик на вулиці.
Об’ємний простір сходового холу використали для ефектного освітлення.
Лампи опущені на різну висоту і дають потік світла в різних площинах.
У темну пору доби це не лише функціонально, але й привабливо виглядає зовні будівлі і підкреслює скляний об’єм.

Другий поверх

Тут back-office компанії.

 

Вихід на другий поверх. Лівіше за скляною стіною – кабінет маркетолога.
Планування другого поверху.
Одразу з скляного об’єму сходів направо відкривається кабінет маркетолога з прозорою внутрішньою стіною.
Далі по коридору, більш приватний і недоступний для відвідувачів – кабінет директора.

 

Коридор другого поверху. Справа – вхід сюди зі сходів. На задньому плані направо – кабінет маркетолога, прямо – кабінет директора. Зліва двері в санвузли.
Обидва ці приміщення частково займають простір скляного кубу-врізки в будівлю. Вони розташовані так, що директор зі свого кабінету через скляні зовнішні стіни бачить під’їзд на територію та частково виставковий майданчик. Якщо вийти на балкон, то оглядовість стає ще кращою.

 

Балкон другого поверху.
Маркетолог через прозору внутрішню і зовнішню стіни може бачити частково територію майданчика, а головне – відвідувачів, які піднімаються на другий-третій поверхи.

 

Вигляд сходів та виставкового майданчика з робочого місця маркетолога.
Такий сценарій втілений свідомо, бо другий-третій поверхи мають бути недоступними для клієнтів. Тому, перш ніж вони зможуть зайти до директора чи в інші приміщення – причину візиту з’ясує маркетолог.
По цій же причині, для приватності і безпеки, під час планування ми враховували електронну систему пропуску та відкривання дверей. Без карток ніхто, крім працівників зайти в недоступні приміщення не може.

 

Робоча візуалізація відкритого простору на другому поверсі. Справа вздовж стіни входи в окремі кабінети.
Наліво зі сходів розміщений відкритий робочий простір та відокремлені кабінети: бухгалтерія, відділ постачання, архів, серверна, а також кухня і санвузол.

 

Робочий план розміщення меблів та сантехніки на другому поверсі.

 

Внутрішня стіна в відкритому робочому просторі з необробленого керамоблоку.
Відкритий простір займає приблизно таку ж площу як і шоу-рум на першому поверсі. Його можна зонувати прозорими скляними перегородками.

Третій поверх

Його займає зала для заходів.
Планування третього поверху.
Сценарій використання: навчання, тренінги, презентації, семінари, корпоративні вечірки, інші події.

 

План меблів та сантехніки.
Зала розрахована на комфортне розміщення орієнтовно 112 осіб. Передбачене презентаційне обладнання.
Візуалізації зали.
Візуалізації зали.
Щоб простір третього поверху вийшов об’ємним і атмосферним, ми вирішили робити дах шатровим, чотирискатним.

 

Робоча модель будівлі.

 

Конструктивна схема крокв.
Несучими елементами є металодерев’яні ферми.

Візуальна концепція

Інтер’єр офісу, як і хотів замовник – максимально простий і лаконічний, в стилі лофт.
Елемент кріплення на одній з колон.
Багато відкритих конструктивних елементів, які ми залишили необробленими. Це стеля, колони, стіни з керамоблоків, кріплення сходів та інші деталі.

 

На задньому плані колона і на ній кріплення сходів.

Вигляд стелі та елементів освітлення знизу.
Електрична мережа прокладена відкритим типом.

 

Стеля та освітлення зразків продукції в шоу-румі.
Створюючи візуальну концепцію і функціонал офісу, архітектори багато в чому орієнтувалися на приклади сучасних і передових закордонних будівель.
Наприклад, щоб дощова і тала вода стікала з даху, ми, замість традиційної труби, запроектували ланцюг. Він виконує ті ж функції, що й водостік, бо вода по ньому тече природно по натягу і не розбризкується. Крім цього, водостік може з часом забиватися, а з ланцюгом такого не буде. Плюс виглядає він неординарно і органічно для стилю лофт.

Проектування та будівництво офісу загальною площею близько 700 квадратних метрів тривало дуже стислі строки.

 

Під час будівництва. Майбутній головний фасад.
Третій поверх під час будівництва.
Розпочали ми підготовку і попередні обговорення з замовником в кінці 2017 року, а менш ніж за два роки, влітку 2019 вже відбулося святкове відкриття.

 

Елементи даху на етапі будівництва.
Коли офіс запроектований під конкретну компанію, то в його концепції, плануванні, підборі оздоблювальних матеріалів враховані потреби і особливості бізнесу клієнта. З концепцією і плануванням зрозуміло, адже коли розташування приміщень враховує бізнес-процеси, то команда не витрачає зайвого часу на переміщення і робота йде ефективно.
А у випадку цього проекту дуже відповідальним був і вибір оздоблювальних та покрівельних матеріалів. Адже замовник працює в цій сфері і його офіс є не лише функціональним, але і репрезентативним простором, “візиткою” для клієнтів.Знаходиться компанія Дахтрейд за адресою вулиця Курчатова, 20 – будівлю ви побачите здалеку

Концепція парку “Городище Оствиця”

Концепція парку історичної реконструкції

Команда архітекторів: Дмитро Котляров, Леся Дорощук, Ярослав Некоз, Микола Ткачук.

Рік реалізації: 2020.

Мета цього проекту – створити унікальний парк під відкритим небом, завдяки якому:
 • рівняни отримають круту локацію для проведення часу в своєму місті,
 • з’явиться майданчик для фестивалів, тематичних подій і заходів,
 • в Рівне будуть приїжджати туристи з нашої області, навколишніх регіонів та навіть із закордону,
 • серед дітей та молоді буде популяризуватися історико-культурна спадщина,
 • розвиватиметься рух історичних реконструкторів, експериментальна археологія, давнє суднобудування.

Передісторія

Громадська організація “Клуб історичної реконструкції “Оствиця” і, зокрема, Юрій Ойцюсь, давно займаються організацією різних активностей і подій для відродження історичної пам’яті нашого краю. Це двічі організований фестиваль Погорина, побудований автентичний варязький човен Драккар-Гунгнір, етно-пікнік, на якому серед іншого можна було покататися на “драккарі” та інші заходи. Активісти-реконструктори давно мали ідею створити парк історичної реконструкції. Минулого року вони подали такий проект Створення музею просто неба “Городище “Оствиця” на Громадський бюджет і виграли кошти на реалізацію.

Драккар-Гунгнір на Басівкутському озері.

На думку авторів проекту, наше місто має прадавню історію, але не може похвалитися збереженою архітектурною, історичною, культурною спадщиною, яку б можна було побачити на власні очі. Багато мешканців відірвані від активного життя міста, не цікавляться історією, а збереження тих пам’яток, які залишилися – немає підтримки. Тому, проекти історичної реконструкції, які точно відтворюють будівлі, предмети побуту та різні елементи життя наших предків – актуальні та потрібні мешканцям. Такі проекти підвищать інтерес до збереження та «оживлять» історику-культурну спадщину і дадуть поштовх розвитку сучасного культурного життя.
На прохання клубу історичної реконструкції, наші архітектори та урбаністи безкоштовно розробили концепцію парку під відкритим небом.

Локація майбутнього парку.

В чому суть проекту

Парк історичної реконструкції “Городище Оствиця” – це відтворення давньоруського городища, яке в ХІ-ХІІ ст. розташовувалося на лівому березі озера Басів Кут. “Оствиця” – давня назва річки Устя.

Територія майбутнього парку. Саме городище розташоване у верхній частині фото, правіше від приватних будинків.

Тут будуть постійно функціонувати майстерні народних умільців, працюватимуть реконструктори, археологи та всі, хто зацікавлений в збереженні і розвитку історико-культурної спадщини. Окремим напрямом стане проведення тематичних подій: фестивалів, концертів, святкувань, навчальних заходів, наукових досліджень. Таким чином, парк стане не просто музеєм, а цікавою туристичною атракцією міста і місцем просвітництва для дітей і молоді.


Подібні парки-музеї є в містах Європи і України.


Розробляючи концепцію “Оствиці”, команда рівненських реконструкторів їздила в Польщу, в музей “Біскупинське Городище” і досліджувала як воно організоване.


В Україні подібні місця це Шевченківський Гай у Львові та парк розваг “Київська Русь” в Обухові.
Але є важливий нюанс: всі перераховані об’єкти створені у вигляді музеїв, де експонується автентичне житло, будівлі, знаряддя праці, елементи побуту. Унікальністю ж нашого парку буде те, що в ньому відвідувачі не просто пасивно спостерігатимуть, оглядаючи експонати, а будуть взаємодіяти з ними. Наприклад, зможуть виготовити автентичний предмет на майстер-класі з гончарства, лозоплетіння і т.д., прийняти участь у виготовленні човна, а потім покататися на ньому. Таким чином, відвідувачі будуть отримувати активний досвід і зможуть відчути як відбувалися різні побутові процеси в наших предків.

Планування парку

Візуалізація концепції парку.


Частина парку буде постійно-діючою. Це:
– майстерні, де працюватимуть народні умільці (гончарство, лозоплетіння, шкурництво та ін.). Сюди відвідувачі зможуть прийти в будь-який час і подивитися чи самому попрацювати разом з майстром і зробити якийсь виріб на майстер-класі. Для майстерень будуть побудовані автентичні давньоруські хати, в яких можна буде побачити відтворений побут того часу;


– ярмарка, де можна придбати сувеніри;
– автентична фотозона;
– корабельна майстерня, де будуватимуть автентичні човни. Тут так само відвідувачі зможуть взяти участь в будівництві, спілкуватися з майстрами, спостерігати за їхньою роботою;


– пристань для збудованих човнів, на яких можна покататися по озеру;


– горіховий гай для відпочинку під відкритим небом;


Всі ці локації будуть безкоштовними (окрім ярмарки з сувенірами). Інша частина парку – розважальна зона, яка буде функціонувати епізодично, для проведення масових заходів (свят, фестивалів, концертів, навчань, тренінгів та ін).

 

Зонування території парку залежно від виду активностей.

Тут будуть:
 • сцена у вигляді величезного пенька для виступів музикантів, гуртів, ведучих свят;

Візуалізація сцени.

 • трибуни для глядачів;
 • ристалище для проведення боїв на мечах та іншої автентичної зброї;


 • стрільбище для стрільби з лука;


 • кемпінг з стилізованими середньовічними наметами, які будуть використовуватися під час проведення багатоденних фестивалів. Розрахований на 200-300 осіб;


 • фудкорт-зона з їжею та напоями під час масових заходів, в тому числі з продажем натуральних продуктів від місцевих жителів;


Деталі облаштування

Облаштування території буде зроблене максимально автентично: мінімум замощування бруківкою, збережений існуючий рельєф, всі будівлі дерев’яні, огородження з частоколу.


Поряд протікає джерело, його облагородять, щоб перетворити на імітацію оборонного рову з водою.


Для центрального входу буде зведена вхідна брама з пішохідним містком – так, як виглядали входи до давніх поселень.
Запланована парковка на 99 місць, щоб відвідувачам було зручно приїжджати до парку на авто. Добратися до локації можна також на маршрутці № 38 (зупинка в межах 500м) та на електричці/дизелі. Або пішохідним маршрутом від перехрестя вулиць Чорновола та Басівкутської, навколо озера.


Концепцію парку наші архітектори разом з Юрієм Ойцюсем презентували на містобудівній раді в лютому 2020 року і отримали рекомендацію до втілення.

 

Візуалізація території парку взимку.

Команда реконструкторів одразу розпочала на ділянці майбутнього парку підготовчі роботи. 9-11 травня 2020р. тут запланований перший Фестиваль прадавніх човнів, тому, до цього часу буде реалізована перша черга облаштування парку:
 • господарський будиночок столяра,
 • навіси для будівництва човнів,
 • укріплення берега біля пристані,
 • поглиблення і облаштування імітації оборонного рову навколо території, щоб позбутися болота.

 

Початок підготовчих робіт: очищення та розмітка території під майбутні будівлі.Панорама з пристані майбутнього парку.

Парк історичної реконструкції Оствиця сформує в Рівному унікальну локацію, аналогів якої в Україні зараз немає. Він стане цікавим місцем для відпочинку і дозвілля рівнян та туристів. З’явиться майданчик для проведення різноманітних тематичних заходів: фестивалів, концертів, розважальних і навчальних програм, тренінгів, презентацій. Це буде сприяти вивченню і популяризації нашої історії і культури та розвивати туризм. І – що дуже важливо – все це територіально знаходиться прямо в місті, можна швидко і зручно доїхати чи навіть прийти пішки.

Урбан-дослідження локації ТРЦ в ЖК “На Щасливому”

Команда: Марія Голюк, Олена Коновал, Олена Пінчук, Ольга Шевчук, Дмитро Котляров.

Рік дослідження: 2019.

Мешканці нових житлових комплексів, які першими заселяються в свої квартири знають, що поки триває будівництво – до того часу триватиме дискомфорт. Інфраструктура ще не розвинена, поряд працює техніка, сусіди роблять ремонт і шумлять. Але всі ці незручності тимчасові, вони минають і навколо з’являються парковки, зелені зони, майданчики і громадські простори, магазини та кафе. І все це не просто нове, а створене відповідно до сучасних потреб міського мешканця. Наприклад, площа парковок така, що всім є де поставити авто. Дитячі і спортивні майданчики облаштовані безпечними конструкціями, зелені зони та громадські простори розташовані в пішохідній доступності і знайти собі там заняття можуть мешканці різного віку. А на шопінґ не потрібно їздити на інший кінець міста, бо торгівельні точки теж поряд.

Панорама частини ЖК “На Щасливому”. По центру – парк, справа від нього заасфальтована парковка та будівля майбутнього ТРЦ.


Все це стосується і ЖК “На Щасливому”. Цей новий мікрорайон Рівного активно будується та буде зростати і далі, в найближчі 3-5 років. Там вже багато житлових будинків, розвинена інфраструктура, а скоро буде і перший великий торгово-розважальний центр.Забудовник звів будівлю майбутнього ТРЦ і частково заасфальтував перед нею парковку. Незадіяною залишилася смуга шириною близько 6 метрів вздовж головного фасаду.


Вздовж будівлі видно незаасфальтовану ділянку шириною 6м.

Забудовник розумів, що в торговий центр будуть їздити мешканці декількох мікрорайонів і хотів грамотно та зручно організувати територію навколо нього. Спочатку він планував просто облаштувати простір відпочинку на незаасфальтованій ділянці біля фасаду. Але, знаючи про нашу роботу над площею біля ТРЦ “Злата Плаза” та про інші дослідження міського простору (пішохідна зона навпроти ЦУМу, двір на Гагаріна, 1, вулиця Костромська, Чорновола та вулиця Уласа Самчука) забудовник запросив команду урбаністів, щоб вони вивчили це питання глибше. І, в результаті, запропонували варіанти облаштування прифасадної території в комплексі з локацією ТРЦ.

Етапи роботи

З точки зору міського планування ми бачили задачу максимально широко: спочатку потрібно дослідити потреби майбутніх відвідувачів ТРЦ, а вже тоді, відштовхуючись від цього розплановувати простір.
Для нового мікрорайону великий торговий центр стає одним з центрів тяжіння. Сюди приходять не лише за покупками, а й прогулятися, відпочити, провести час з близькими в кафе чи на вулиці. Та просто зробити місця відпочинку і дозвілля недостатньо – треба організувати шляхи так, щоб дістатися до ТРЦ людям було безпечно та зручно.
Отож, ми дослідили хто ж ці майбутні відвідувачі, де вони живуть і звідки, та як саме (транспортом чи пішки) будуть рухатися до торгово-розважального центру. В радіусі 1,5-2 км в найближчі роки будуть забудовуватися нові ділянки, тому маршрути ми передбачили і для цих майбутніх мешканців.

Де мешкають і будуть мешкати потенційні клієнти торгово-розважального центру.

В радіусі пішохідної доступності (до 500 м) зараз проживає біля 6 000 жителів. Протягом наступних трьох років їх кількість потенційно збільшиться до 10 000. Плюс, в найближчий рік планується початок будівництва мікрорайону “Південний”, де буде проживати понад 20 000 осіб. (з них 4 000 осіб в перспективі трьох років).

Структура забудови навколо ТРЦ (існуюча та майбутня).

Отож, потенційні клієнти торгового центру це:
 • люди віком 20-45 років, з середнім та вище середнього рівнем доходів,
 • молоді сім’ї з дітьми,
 • мешканці ЖК “На Щасливому”, ЖК “Басів Схил”, “Європейський”, “Luxury Square”,
 • мешканці мікрорайонів приватної малоповерхової забудови: “Царське село”, Новий Двір, котеджних містечок: “Щасливе”, “Golden Hills”, “Villa Italia”,
 • мешканці міст-супутників Рівного: Квасилова та Здолбунова.

Будівля ТРЦ в лівому нижньому куті. Прямо за нею відкривається панорама на майбутній ЖК “Басів Схил”.


Перед територією ТРЦ розташовані дві зупинки громадського транспорту: “Сквер” та “ТРЦ”. Тут зупиняється маршрутка №61а, яка з’єднує ЖК “На Щасливому”з центром міста.


Схема руху громадського транспорту.

Пішохідний рух навколо майбутнього ТРЦ зараз організований так:

Заплановані пішохідні маршрути навколо ТРЦ.

Дослідивши це планування, ми з’ясували, що:
 • пішоходам, які рухаються з навколишніх будинків до торгово-розважального центру доведеться обходити територію парковки по периметру (жовтий, білий або синій маршрути на схемі). Це займає зайвий час, і тому ці мешканці будуть скорочувати дорогу йдучи навпростець через парковку. Такий маршрут небезпечний, бо там рухаються автомобілі і немає облаштованих пішохідних доріжок. Така ж небезпека є і для тих, хто припаркував авто і йде по парковці в ТЦ.
 • з парку немає прямої доріжки до території ТРЦ, хоча він розташований зовсім поряд, через дорогу. Мешканцям, які гуляють в парку і захочуть піти в торговий центр доведеться рухатися по білому маршруту: переходити вулицю, потім йти вздовж будинків, ще раз переходити ту ж вулицю назад і по периметру парковки йти до входу. Чому переходити одну і ту ж вулицю двічі – бо тротуар вздовж неї є лише з одного боку (біля будинків), а з боку парку по вулиці парковка. На додачу до цього парк огороджений парканом, отож, мешканцям вийти з нього до ТРЦ не вдасться навіть по стихійних стежках.

Прямо – будівля ТРЦ. З правого боку панорами видно суцільний паркан, яким огороджений парк.

Будівля ТРЦ на задньому плані. Зліва – огороджений парк.

 • доступність торгового центру для клієнтів, які будуть йти від зупинок громадського транспорту теж ускладнена. Зупинки знаходяться за 700-800 м від будівлі, на вулиці, яка розділяє парковку і парк. Тим, хто приїде маршруткою доведеться йти до пішохідного переходу, тоді повертатися таку ж відстань назад, обходити по периметру парковку і аж тоді потрапляти в ТРЦ (жовтий маршрут на попередній схемі).

Панорама території. На передньому плані парк, на задньому будівля ТЦ. Видно, що центральна доріжка парку не веде до території ТЦ.


 • повністю відкрита площина асфальтованої парковки, окрім небезпеки для пішоходів створює ще одну проблему. Така територія є дуже привабливим місцем для любителів нічного дрифту. Хоча ТРЦ ще не працює, але перегони на парковці вже були і зараз в’їзд на неї закрили. Але, згодом, коли торговий центр запрацює, ця проблема виникне знову.

На парковці немає ніяких перешкод (підвищень, бордюрів, озеленення, острівків і т.д.), які б заважали дрифтерам.


 • на парковці немає дерев, які б створювали затінок і захищали пішоходів від палючого сонця. Крім цього, на таких великих відкритих площах часто гуляє сильний вітер. Дерева могли б його стримувати і робити рух комфортним: і для тих, хто прийшов в ТЦ пішки, і для клієнтів, які йдуть від припаркованого авто.
 • місць, де можна було б сісти і відпочити на парковці теж немає.

Будівля ТЦ зліва на задньому плані. Справа проїжджа частина та видно дві зупинки громадського транспорту.


Щоб зробити шлях до торгово-розважального центру доступним, безпечним та комфортним для відвідувачів з різних місць проживання наші урбаністи запропонували такі рішення:


Схема запропонованих пішохідних зв’язків з ТРЦ.

Парк

Продовжити центральну алею парку, щоб вона виходила на тротуар в напрямку ТРЦ і демонтувати в цьому місці секцію паркану. Так мешканцям не доведеться обходити зайвого і парк логічно буде пов’язаний з торгово-розважальним центром. На схемі цей маршрут починається з центру парку і веде через парковку до ТРЦ.

Панорама парку. ТРЦ зліва на задньому плані, але доріжки, яка б вела в той бік немає. Пішоходи змушені виходити з парку і йти вздовж житлових будинків.

Променад через парковку

Щоб від зупинок громадського транспорту, парку і від навколишніх будинків безпечно і швидко дійти до будівлі ТРЦ ми пропонуємо облаштувати транзитний тротуар-променад в центральній частині парковки. Кількість місць під авто від цього дещо зменшиться, але для максимального збереження ми доповнили їх в інших локаціях:
 • передбачили поздовжні паркувальні кишені вздовж променаду,
 • облаштували додаткові місця для паркування зі сторони будинків. Для цього частково забрали земляний відкос, який тут був,
 • передбачили паркомісця для людей з інвалідністю вздовж головного фасаду ТЦ (поздовжнє паркування).

Скетч запропонованої організації парковки. Рожевим позначений тротуар-променад та додаткові пішохідні доріжки.

Променад буде затінений за рахунок висаджених дерев, вони захищатимуть пішоходів від сонця та вітру. Під ними будуть лави, де можна перепочити. Так шлях через парковку для пішоходів стане і безпечним, і доступним. Не потрібно буде озиратися постійно на автомобілі, які рухаються навколо. Та й автомобілістам буде комфортніше – припаркувавши авто можна вийти на променад і спокійно рухатися до ТРЦ. Особливо це актуально для батьків, які везуть дітей у візочках чи ведуть за руку. Адже візок дорослий завжди везе перед собою і може вчасно не зреагувати на авто, яке зненацька з’явилося збоку. А дитина, яку ведуть за руку може вирватися і вибігти прямо під колеса.
Щоб реалізувати такий променад не обов’язково нищити існуючий асфальт – можна вимостити плитку поверх нього і так зекономити і час, і гроші. Для посадки дерев і озеленення парковки доречно використати незаасфальтовані ділянки, які були передбачені для опор освітлення.
Додатковим плюсом облаштування променаду та озеленення стане те, що неможливим стане дрифтинг. На заваді любителів перегонів стануть дерева, пішохідна доріжка та ділянки з травою.
Біля ТРЦ, окрім основної парковки передбачалася ще невелика додаткова бічна з розміткою по схемі “ялинка” (якщо дивитися прямо на будівлю, то парковка вздовж лівого її фасаду).

Додаткова парковка розташована вздовж лівого бокового фасаду ТРЦ.

Ми запропонували змінити її схему на паркування “під 90 градусів”. В такому випадку збільшиться кількість паркомісць, бо ця схема ефективніше використовує площу. Є ще один плюс – при паркуванні під прямим кутом виїжджати заднім ходом безпечніше, бо оглядовість краща, ніж коли авто запарковані “ялинкою”. Таким чином ми компенсували ті паркомісця, які використали під променад.
Якби ми досліджували локацію торгово-розважального центру раніше, ще до будівництва, то запропонували б розташувати будівлю ТРЦ ближче до проїжджої частини, а парковку перенести за неї, в глибину території. Для автомобілістів не грає великої ролі, що заїзд збільшиться на декілька десятків метрів. А от пішоходам було б безпечніше і швидше дійти до ТРЦ, якби не потрібно перетинати парковку.

Широкий проїзд перед ТРЦ і запаркований фасад

Коли вздовж головного фасаду торгового центру на парковці залишається широкий проїзд, то, незважаючи на жовту розмітку, водії все одно його запарковують. Коли ви виходите з візком повним покупок, чи з дитиною, то доводиться обходити ці авто, за якими не видно чи рухається хтось по проїзду. Так ви ризикуєте потрапити під колеса. Щоб такого не відбувалося біля цього ТРЦ, ми запропонували звузити проїзд і за рахунок нього збільшити пішохідну прифасадну територію.

Вздовж прифасадної території організовані кишені з розривами для повздовжнього паркування. Ширина території перед фасадом збільшена.

І одразу передбачили для людей з інвалідністю паркувальні місця перед фасадом у вигляді поздовжніх кишень з розривами. Так між автомобілями залишаться проміжки достатньої ширини, щоб спокійно вийти, переконатися в тому, що автомобілів немає і йти далі.

Рожевим позначені пішохідні маршрути.

Прифасадний простір

Так як ми звузили ширину проїзду по парковці вздовж фасаду, то, за рахунок цього, отримали вдвічі ширшу прифасадну територію, ніж вона планувалася спочатку (була – 6 м, стала – 11 м). Це – громадський простір, зона відпочинку, місце проведення різних активностей. Тут можна ставити новорічну ялинку, проводити свята, влаштовувати фотозони, озеленення, облаштувати сухий фонтан, велопарковку, лави, літній майданчик кафе та інші елементи для дозвілля. Цей простір буде притягувати та цікавити мешканців, оживляти ТРЦ і формувати точку культурного життя для декількох мікрорайонів.

Приклади фонтанів.

Ось так проста задача впорядкування невеликої прифасадної ділянки виросла до об’ємного дослідження локації торгового центру. Деякі з наших пропозицій забудовник вже втілив – наприклад, облаштував додаткові доріжки та вихід з парку в напрямку ТРЦ. Зміни на парковці будуть робити пізніше, паралельно з завершенням будівлі ТРЦ.
Нашою метою був безпечний, комфортний, а головне – доступний для мешканців міський простір. Щоб зробити його таким, не обов’язково потрібні капітальні зміни чи значні грошові вкладення. Достатньо знань про потреби жителів та про принципи організації сучасного урбан-середовища. І головне – бажання забудовника втілити такі рішення в життя.

Frenchman – ландшафтний дизайн

Команда: Ольга Омельковець, Микола Ткачук, В’ячеслав Ліснічук.

Дворівнева квартира “Modern”

Дворівнева квартира в ЖК Спектрум (м. Рівне).

Команда: Олександр Позняк, Дмитро Котляров, Ольга Марчук, Марія Наконечна, В’ячеслав Ліснічук, Павло Алексєвич.

Рік реалізації: 2019.

Проект втілюється.

 

Дворівневі квартири в ЖК Спектрум притягують наших дизайнерів, бо як інакше пояснити те, що серед проектів Майстерні МОСТ це вже четверте таке помешкання? Нестандартний простір, який щоразу надихає на нові і нові варіанти планування, об’ємний атріум, великі вікна з чудовою інсоляцією, і димохід, завдяки якому можна облаштувати камін, який є мрією багатьох. В таких квартирах безліч можливостей для втілення різноманітних фантазій дизайнерів. Але для нашої команди найголовніше – це створити функціональний і комфортний для конкретних замовників простір. Візуальна складова теж невід’ємна, але у нас вона завжди слідує за функціоналом, а не навпаки. Так було і в цій квартирі, де багато часу зайняла робота саме над продумуванням вірного функціонального планування.
Початкове планування квартири забудовником.

Вихідні дані

Головне і принципове питання, на яке ми мали знайти відповідь – це яка кількість та величина житлових приміщень дійсно потрібна нашим замовникам. Загальна площа квартири – близько 120 м.кв.
До початку облаштування. Панорама першого рівня, майбутня вітальня-кухня.
До початку облаштування. Другий рівень.
До початку облаштування. Панорама другого рівня з боку входу в майбутню спальню.
Шукаючи правильне функціональне планування, яке було б ідеальним для батьків та сина ми перебрали різні рішення і концепції, кардинально різні між собою.
Центральним і важливим елементом квартири був і залишився існуючий атріум (внутрішній двосвітній простір). В одному варіанті ми частково демонтовували перекриття між рівнями житла, цим ще збільшували атріум і додавали йому акценту.

 

Тут і нижче – декілька прикладів перепланування. Червоним позначений монтаж нових конструкцій, жовтим – демонтаж. В цьому варіанті атріум збільшений за рахунок демонтажу частини перекриття.

В іншому ж, навпаки, робили перекриття суцільним, а на місці двосвітнього простору формували додаткові кімнати.

 

Червоним позначений монтаж нових конструкцій, жовтим – демонтаж. Тут на місці частини атріуму створена ще одна спальня на другому рівні.

Змінювали розташування сходів, санвузлів та гардеробної.

Червоним позначений монтаж нових конструкцій, жовтим – демонтаж.
Спробували різні формати кухні: з’являлася барна стійка-острів, додавалася перегородка між прихожою і їдальнею, змінювалося розташування обіднього стола.
Загалом до обговорення з замовниками ми сформували вісім попередніх конфігурацій перепланування. Кожна з них мала свої переваги, по-різному організовану функціональність та відповідала різним вимогам.

 


Врешті, вихідною точкою для прийняття максимально прийнятного для замовників рішення стало те, що помешкання має бути призначене саме для трьох членів сім’ї. Ніяких гостьових спалень, майбутніх дитячих кімнат, окремих робочих кабінетів та інших приміщень – не потрібно. Тому, ми обрали помірковану функцію, створили чітке зонування і умовно розділили простір квартири на дві частини. Перша з них це функціональна, приватна територія кожного члена сім’ї – спальня батьків та сина. Незважаючи на велику площу квартири, в ній лише ці дві житлові кімнати.
Фінальне планування.
Умовна друга частина квартири – це емоції, приємність та затишок, і основним носієм цього є двосвітній спільний простір вітальні/кухні/прихожої.
Конструктивний план першого та другого рівнів квартири.

Відкритий простір першого рівня квартири

Емоційно наповненим і центральним ядром квартири став об’єднаний простір вітальні/кухні/прихожої. Він спільний для всіх мешканців, загальнодоступний і є центром життя сім’ї.
Вигляд двосвітнього простору зверху, з другого рівня.
Тут спілкуються, відпочивають, приймають гостей і просто проводять разом час. У кожного члена сім’ї є своя відокремлена приватна територія, а вітальня грає роль сімейного вогнища, вона відкрита, спонукає до взаємодії і спілкування між собою. Спільні перегляди фільмів, довірливі розмови ввечері біля працюючого каміну, важливі сімейні свята – такі сценарії “тихого” використання цієї зони. З появою гостей вона перетворюється на місце розваг та веселощів. Підростає син і вітальня стає чудовим місцем для святкування дитячих днів народжень, а з часом і молодіжних вечірок.
Вигляд вітальні з боку кухні.
Частково демонтувавши перекриття між рівнями ми збільшили об’єм двосвітнього простору, а також завдяки цьому змогли зробити сходи більш комфортними.

 

Панорама другого рівня. На передньому плані – частина перекриття, яка буде демонтована.
Процес демонтажу.
На жаль, часто стикаємося в роботі з тим, що в новобудовах мало місця для зручного розміщення сходів і мешканцям доводиться облаштовувати їх з дуже вузькими чи крутими сходинками, по яких некомфортно пересуватися.

 

Процес демонтажу, вигляд з першого рівня. На задньому плані – двері на балкон.
Завдяки тому, що житлових кімнат заплановано лише дві, ми могли дозволити собі частково демонтувати перекриття і за рахунок цього отримали додаткове місце для сходів, вони вийшли повноцінними і ергономічними.

 

Конструктивний план першого поверху з позначками демонтажу перекриття над вітальнею.
Зона кухні/їдальні з вікном справа. На задньому плані вітальня і сходи, за якими кутові панорамні вікна.
Особливістю і перевагою двосвітнього простору саме в цій квартирі є велика кількість вікон і природного світла. Ми підтримали цей ефект, доповнивши його штучним освітленням, яке використовується в різний час доби і виграшно підкреслює окремі зони.
Вигляд вітальні з боку каміну: зліва кухня, справа – сходи на другий рівень.
Наприклад, у вітальні розпланували різні сценарії його використання – з працюючим каміном, з увімкненим телевізором і т.д. Під час заходу сонця вмикається локальна підсвітка над диваном і загальне освітлення лампами – виглядає стримано, тепло і ненав’язливо. Коли на вулиці темно, закривається ряд штор і цим самим акцентується увага на працюючому каміні, бо на однотонному фоні текстилю він виглядає яскраво і домінує. Якщо ж потрібно освітити приміщення максимально, тоді вмикається ще індивідуальне світло над диваном та додаткова зона столової, яка дає більше світла при спілкуванні за столом.
Різні світильники кулястої форми над вітальнею та над зоною їдальні.
Передбачили також функціональну підсвітку робочої поверхні кухні. Вона допомагає краще бачити під час приготування їжі, миття посуду, використання плити.
Вигляд кухні з боку вітальні.
Коли в цій зоні немає направленого світла, доводиться надто напружувати зір, щоб побачити дрібні частинки продуктів та загалом контролювати процес готування.

 

Зліва кухня, по центру – вхідні двері та зона прихожої.
Важливим елементом вітальні є камін. Він був одним з побажань замовників, так як створює атмосферу заміського будиночка, яку вони дуже хотіли. Забудовник передбачив димоходи, тому технічно облаштування каміну стало можливим. Панорамні скляні дверцята легко піднімати/опускати завдяки спеціальному механізму, а разом з розширеним функціоналом це робить камін безпечним в експлуатації. Дрова зберігаються поряд в дровітні, звідки їх зручно і швидко брати. Відпочиваючи у вітальні, мешканці квартири та їх гості насолоджуються вогнем, а додаткового колориту додає оздоблення комину зовні натуральним каменем.

 

Вигляд атріуму з боку сходів. Зліва камін, а над ним дровітня.
Нам важливо створити для замовників функціональний простір, в якому кожен елемент використовується за призначенням, а не просто подобається візуально. Тому, ми завжди розповідаємо про особливості, які потрібно знати, плануючи в квартирі камін. Це специфічний запах горіння, який все одно присутній і надовго залишається в приміщенні, незважаючи на вентиляцію, а також пил від дров. Коли мешканці не знають таких нюансів, то, трапляється, що встановивши камін, після декількох використань вони несподівано для себе отримують масу дискомфорту. В результаті, камін запалюють пару разів на рік, на цьому все завершується, і господарі шкодують, що витратили на нього гроші.
У випадку з нашими замовниками камін був давньою мрією сім’ї, і, після того як ми разом з’ясували всі особливості його експлуатації – рішення про влаштування стало усвідомленим та виваженим.

Інші приміщення першого рівня квартири

Окрім об’єднаного простору вітальні на першому поверсі розміщена дитяча кімната для сина та невеликий санвузол.
Вигляд дитячої кімнати з боку входу.
В дитячій весь необхідний набір меблів: ліжко, шафи, робочий стіл, стелажі для книг і письмового приладдя та спортивний куточок.

 

На передньому плані справа спортивний куточок, прямо – робочий стіл.
Син зберігає в двох шафах-панелях та антресолі мінімум одягу: саме стільки, скільки потрібно в конкретний сезон. Сім’я має об’ємний основний гардероб на другому поверсі квартири і там господарі тримають більшу частину одягу і взуття.

 

Кольорова гама дитячої кімнати нейтральна, в спокійний сірих “хлопчачих” відтінках. Яскравим акцентом є жовтогарячі елементи.
Навколо ліжка-дивана розташовані зони зберігання: дві шафи-пенали, а зверху антресолі.
Санвузол невеликий, умовно гостьовий, але має розширений функціонал (душова та умивальник) і призначений для використання сином.

Декоративна підсвітка розташована навколо дзеркала, а також на стелі, підкреслюючи її різні рівні.
В опорядженні санвузла використали плитку відтінку “під дерево” та подібну до мармуру.
Душова відмежована від загального простору скляною прозорою перегородкою, яка запобігає розбризкуванню води.

Вигляд санвузла зверху.
Окрім цих приміщень, на першому рівні квартири є балкон, який був передбачений початковим плануванням забудовника. В нас була ідея об’єднати його з дитячою кімнатою і цим збільшити її. Та, врешті, вирішили балкон зберегти і облаштувати тут місце відпочинку, де господарі п’ють ранішню каву/чай, спостерігають навколишні краєвиди чи, навіть, приймають гостей. Тепер балкон є логічним продовженням вітальні як спільного простору і має вхід з неї та з дитячої кімнати.

Верхній рівень

Другий поверх квартири став повністю батьківською зоною – приватною і без загального доступу.

 

Конструктивний план другого рівня квартири. Жовтим помічені конструкції, які ми демонтували. Червоним – ті, які змонтували.
Тут велика спальня, індивідуальний санвузол з ванною, гардеробна всієї родини та господарська пральна кімната.
Так виглядає санвузол і гардеробна (справа), якщо зайти сюди зі спальні.
Поєднання спальні з таким санвузлом передбачає наступний сценарій використання: той з подружжя, хто прокинувся перший, йде в санвузол, приймає душ/вмивається, тут же вдягається в гардеробній, а тоді через інші двері (для них ми облаштували додатковий дверний проріз) виходить та спускається вниз.

 

На передньому плані санвузол, далі розсувна перегородка зі шторами та на задньому плані гардеробна.
Таким чином є два плюси, перший – той, хто прокинувся раніше не заважає тому, хто ще відпочиває у спальні. Другий плюс – зон зберігання одягу організовувати в спальні не потрібно.
Таке поєднання приміщень комфортне і функціональне-правильне і тому поширене у всьому світі. Отож, якщо площа дозволяє, ми пропонуємо такі варіанти нашим замовникам.
В гардеробній передбачені різноманітні зони зберігання: полиці для коробок і взуття, місця для вішаків, шухляди.
Зонування кімнати на санвузол та гардеробну частину зроблене за рахунок різного по функції освітлення, а також є штори і рухома перегородка, яка повністю закривається.
Вигляд приміщення з боку гардеробної. На задньому плані видно двері, які ведуть в спальню.
Щоб забезпечити досить природного світла, ми облаштували в цій кімнаті два додаткових стельових вікна. Це зміна конструкції даху і на такі роботи нам потрібне було погодження від компанії-забудовника житлового комплексу. Щоб його отримати, ми узгоджували креслення облаштування з інженерами забудовника в Рівному, та з компанією, яка проектувала ЖК (в Києві).

 

Процес облаштування прорізів для вікон.
Все в результаті вдалося і ми переконані, що зусилля були варті того – бо виключно штучне світло в приміщенні не функціональне та шкідливе для зору.
Отримали і візуальну перевагу, бо сонячне світло дуже ефектно виглядає, коли проходить через ці вікна в стелі.
Що стосується імовірної вологості від ванни, яка може потрапляти в гардероб, то це легко вирішується за допомогою правильно спроектованої вентиляції. Також враховуємо те, що в проекті цієї квартири санвузол призначений лише для двох осіб, тому активність його використання не така насичена як би це було б для чотирьох/п’яти і більше членів сім’ї. Додатковий варіант убезпечити одяг від вологості – закривати суцільну перегородку, яка виконана зі скла в металевому каркасі. Тоді дві частини кімнати повністю ізолюються одна від одної.

 

Зліва двері з яких можна вийти одразу на сходи, справа – двері в спальню.
В гардеробній біля вікна буде будуарний столик. Це найкраще місце для його розміщення – навпроти джерела природного світла.

 

Будуарний столик і пуф біля вікна.
Завдяки тому, що всі зони зберігання перенесені в гардеробну, то спальню вдалося зробити виключно приватною зоною сну та відпочинку.
Узголів’я ліжка оздоблене велюром, він створює емоцію м’якості та тепла – замовниця дуже бажала отримати її в спальні. Оздоблення нахилу стелі деревом передає атмосферу заміського будиночка, яка проходить через всі кімнати квартири.
Зліва вхід в спальню. За ним видно двосвітній простір.
Пуф в ногах ліжка це необов’язкова, але функціональна деталь інтер’єру спальні. Він призначений для верхнього покривала, яке знімається з ліжка на час сну. Сюди ж можна покласти халат чи домашній одяг. Окрім того, в нашому випадку він ще й має всередині зону зберігання, де можна тримати додаткову ковдру, подушки і т.д.

 

На задньому плані двері в санвузол.
Одна з стін спальні є скляним вітражем, який виходить у двосвітній простір. Він закривається за допомогою жалюзі, але коли вони відкриті і внизу горить освітлення, то в спальні створюється дуже приємна затишна атмосфера.

 

На задньому плані скляна стіна спальні.
Господарське приміщення, яке розташоване на другому рівні квартири – пральня розширеного функціоналу. Тут пральна та сушильні машинки, унітаз, біде, умивальник та зони зберігання.
Коли прання локалізоване в одному місці, тоді залишається більше місця в санвузлах і не змішуються різні сценарії їх використання (гігієна мешканців та прання одягу).
Крім того, наявність сушильної машинки економить час і місце на розвішування мокрих речей. Тому, таке господарське пральне приміщення ми облаштовуємо в квартирах/будинків замовників все частіше.

Пошуки візуальної концепції

Робота з створення візуальної концепції пройшла дві ітерації. На першому етапі це був стриманий, сучасний модерн і багато сірих нейтральних кольорів.
Але замовникам такий стиль не був близьким, здавався надто офіційним і холодним.
Тому ми внесли в першу ітерацію елементи кантрі, більше домашнього затишку за рахунок натурального дерева та емоцій заміського будиночка, а не квартири.
Основний матеріал, який є носієм цієї концепції – дерево. Ламінат, плитка, масив на сходинках – все підібране тон в тон до відтінку дерева. Стіни оздоблені в колір штукатурки з легкою фактурою, яка повторюється по всій квартирі. Ще один акцентний і важливий матеріал цього інтер’єру – це натуральний камінь, закарпатський сланець. Ним оздоблений камін, димар, а також окремі елементи інтер’єру в спальні.
Основні матеріали і елементи, які є носіями стилю цієї квартири повторюються у всіх її приміщеннях: балки з дерева на стелі, штукатурка, камінь. Ми дотримуємося такого прийому, бо він створює спільну концепцію і тематику житла, формує і робить його завершеним. Наприклад, емоція заміського будиночка присутня і в кухні – за рахунок дерев’яних меблів, стільців, елементів стелі; і в спальні – завдяки декору, тим же меблям і стелі.
Також, використовуючи ці оздоблювальні елементи можна обіграти переваги чи приховати недоліки приміщення. Наприклад, в кутку спальні конструктивно присутній вентиляційний канал з кухні – короб (виступ) розміром близько метр на метр.

 

На задньому плані в лівому кутку – вентиляційний короб, який з одного боку оздоблений деревом, а з іншого – дзеркалом.
Ми обіграли цей елемент, використовуючи дзеркало, яке візуально розбило його грані. Другий бік (торець) зробили з такого ж дерева, як ребро рамки навколо ліжка.
Ще однією важливою частиною візуальної концепції є світильники. Основне освітлення – функціональні стельові ”стакани”, які повторюються у всіх кімнатах. Вони дають рівномірний однаковий потік світла. Локальні лед-лампи мають і декоративний ефект, і, водночас, дають потужний потік світла. Підібрані так, що своєю формою повторюють обриси інших елементів інтер’єру: сантехніки, меблів, декору.

Розпочалося втілення цього проекту у вересні, а на середину грудня ми вже закінчуємо монтаж гіпсокартонних конструкцій та приступаємо до чистових робіт. Фінал плануємо на початок весни, тоді ж поділимося з вами фотозйомкою втіленого.

Oxygen: будинок, баня, патіо

Індивідуальний житловий будинок, будівля для відпочинку з банею та патіо (Рівненський р-н, с. Вересневе)

Команда: Микола Ткачук, Дмитро Котляров, Микола Клімачов, Максим Терехов, Валерій Павлюк, Дмитро Вознюк, Павло Алексєвич, Андрій Ничипорук.

Рік реалізації: 2019.

Стан: підготовка до будівництва.

Звернувшись до нас замовник вже мав готовий проект будинку і залитий фундамент. З різних причин він не продовжив будівництво і тепер хотів допрацювати житловий будинок, додати будівлю для відпочинку з банею, впорядкувати внутрішній двір-патіо та гармонізувати весь комплекс стилістикою опорядження.
Ділянка розташована неподалік траси Київ-Чоп, невелика її частина навіть потрапляє в санітарно-захисну зону траси з забороною будівництва. Це буквально декілька метрів заднього двору, де вже частково посаджений сад, тому на розміщення будинку та бані це не впливає. Але в ділянки є ще одна особливість, яка, якраз таки, має суттєве значення для проектування – вузька витягнута форма (13 на 60 метрів).
Особливим побажанням замовника було облаштувати велику зону відпочинку, бо до його сім’ї часто приходить багато гостей і вони проводять разом час. Це стало для нас однією з відправних точок при розробці проекту.

 

Креслення розпланування ділянки.

Концепція ділянки

Правильне зонування ділянки відіграє дуже велику роль для комфорту і зручності мешканців. Потреби в замовників різні, але зонувати територію на репрезентативну, приватну житлову, рекреаційну та, при потребі, господарську – обов’язково.
Зонування ділянки.
Це вносить логіку в щоденні побутові процеси, спрощує функціональні зв’язки і створює комфорт. Що буде індивідуальним для кожної окремої сім’ї – то це співвідношення розмірів цих зон і їхня важливість. Це залежать від того, чи часто в помешканні бувають гості і чи багаточисельні вони, чи займається хтось з членів сім’ї городництвом/садівництвом, чи є діти, чи працюють люди вдома і приймають клієнтів, або ж навпаки – вони публічні особи, які хочуть максимальної приватності вдома і т.д.
Наш замовник хотів мати велику зону відпочинку, отож ми зосередилися на формуванні центрального ядра ділянки – закритого внутрішнього двору-патіо. Він стане в нашому проекті важливою і акцентною частиною.
Візуалізація всієї ділянки з будівлями. Вигляд зверху, з боку головного фасаду будинку.
Поділ прибудинкової території на зони збережено: біля входу розташовується невелика репрезентативна зона. Її продовження – тераса на першому поверсі з входом з вулиці. Тут можна зустрітися і випити кави, переговорити з відвідувачами, якщо немає бажання проводити їх далі в помешкання.
Головний фасад будинку. Візуалізація без огородження.
Сам будинок є приватною житловою зоною, він собою відгороджує від сторонніх очей наступну частину ділянки – закритий внутрішній двір (патіо). Двір виконує рекреаційну функцію, є центром композиції та поєднує будівлю будинку та бані.

Візуалізація всієї ділянки та будівель. Вигляд зверху, з боку заднього двору.
Завершує ділянку задній двір для садівництва/городництва. Ще задовго до проектування будинку замовник вже посадив тут сад.

Будинок

Одне з питань, які потребували вирішення – це місця для паркування двох авто. Зручно, коли вони розміщені в репрезентативній зоні, щоб заїзд і виїзд з ділянки був швидким. Розглядали варіант розмістити гараж поряд з будинком. Автомобілі мали стояти в ньому в ряд, один за одним. Але, згідно з будівельними нормами гараж є самостійною будівлею, яка має знаходитися на певних мінімальних відстанях від сусідніх будівель (8м). Також, навколо нього має бути прохід. В нашому випадку дотриматися цього було неможливо, відстані виходили менші ніж потрібно згідно норм. А також, через те, що ділянка вузька, то ширина гаража виходила настільки малою, що двері авто було б неможливо відкрити навстіж.
Ми вирішили цю задачу спланувавши вздовж лівого боку будинку навіс на два авто. Він захищає автомобілі від опадів, залишає наскрізний прохід навколо будинку і не потребує зведення бокових стін – отож навколо автомобілів залишається більша ширина ніж в гаражі і вона достатня, щоб повністю відкрити дверки авто. Економія площі також у тому, що навіс не має окремих підпор, а спирається лівим боком на паркан.

 

Одна з проміжних стадій робочої моделі. Вигляд будівель з того боку, де розміщений навіс.
Звичайно, утримання автомобілів в гаражі має одну беззаперечну перевагу – більш надійний захист від угону та пограбування авто і додаткове безпечне місце для зберігання господарських речей. Але, якщо таких вимог немає (а в нашого замовника їх не було), тоді навіс в такій містобудівній ситуації – це оптимальніше рішення ніж гараж.
В нашій практиці все частіше в замовників є потреба в місці для двох автомобілів і ми практикуємо або поєднання гаража на одне авто і навіса поряд, або ж розміщення двох авто під навісом. Це дозволяє раціонально використовувати площу ділянок.

 

Одна з робочих ітерацій головного фасаду. Без тераси внизу і з скляним перилом балкону на другому поверсі.
Особливістю будинку стало розпланування об’ємних терас на першому і другому поверсі головного фасаду. Побажанням замовника було організувати суцільний дах так, щоб від репрезентаційної зони і аж до заднього двору можна було пройти під накриттям. Для цього ми передбачили максимально великі навіси даху на головному та задньому фасадах і користуючись цим, запропонували додати тераси на обох поверхах головного фасаду.

Внутрішній двір та будівля бані

По центру двору розміщений мангал, стіл з місцями для відпочинку, зелена зона для шезлонгів та вздовж задньої стіни дровітня (місце для зберігання дров). Вона водночас виконує функцію захисту від протягу. Враховуючи, що навколо ділянки щільна забудова – існуюча, або в процесі будівництва, то сильного вітру в майбутньому тут не буде (це питання нам часто задають замовники на зустрічах, тому хочемо на цьому акцентувати).
Внутрішній двір (патіо).
В опорядженні фасадів ми слідували тому, щоб з боку внутрішнього двору будівлі були оздоблені природними матеріалами. Бокові стіни будинку запланували закрити таким же металопрофілем як і дах. А от з боку двору, будівля бані і будинок оздоблені штукатуркою з імітацією дерева та природного каменю. Це створює контраст відносно інших стін будинку та металевого даху і в дворі формується наближене до природного середовище, яке налаштовує на відпочинок. Спільний дах концептуально об’єднує дві будівлі і двір між ними, захищає від опадів і створює відчуття єднання з природою.
Що важливо – мощення організоване так, що по ньому можна повністю пройти всю ділянку: від головного входу, навколо будинку і аж до будівлі бані. В самому ж внутрішньому дворі мощення мінімум, ми намагалися залишити максимально багато зелені.
Внутрішній двір. Вигляд від будинку: справа стіл і м’яка зона, мангал, а по центру на задньому плані панорамне вікно-двері будівлі бані.
Стилю і елементам оформлення двору ми приділили багато часу, підбирали і досліджували різні референси. В сучасних будинках така зона релаксу стає все частіше і частіше обов’язковою, тому – варіантів так званих “патіо” безліч.

 

 

Референси патіо.
Що стосується паркану, то з боку головного фасаду він буде напіввідкритий, верхні секції розташуються під кутом по принципу жалюзі. Закривати його повністю (і створювати цим тінь та глухі стіни на ділянці) немає потреби, так як безпека і приватність вирішується завдяки правильному зонуванню території. З вулиці внутрішній двір абсолютно не видно, а репрезентаційна зона на те і є, щоб бути візуально доступною.
Візуалізація головного фасаду будинку з огородженням.

Будівля для відпочинку з банею

Взаємне розташування і розмір будівлі бані, будинку і двору між ними пройшло декілька ітерацій.

 

 

Фасади будівлі бані в осях.
Спочатку ми проектували будівлю бані симетрично по плану відносно будинку, з розрахунком, що в ній буде невеликий басейн і кімната відпочинку на 12 чоловік.
Перша ітерація планування будівлі бані. Будинок на схемі – зліва, будівля бані – справа. Вони практично однакові по площі і симетричні по розміщенню.
Але, замовник врешті вирішив, що така будівля бані буде надто велика і варто її зменшити. Тому, в процесі роботи ми відмовилися від басейну, але зона відпочинку та інші приміщення (міні-кухня, топкова і т.д.) залишилися.
В теплу пору року скляні двері з будівлі бані та з будинку повністю відкриваються в внутрішній двір і формується такий об’ємний інтегрований простір відпочинку.

 

Кінцеве планування будівлі бані.

Особливості будівництва

Суттєвим нюансом в реалізації цього проекту є планування порядку будівництва. Адже ділянка дуже вузька (13 м) і починати будівництво потрібно з будівлі бані, яка знаходиться в глибині.

 

На генплані видно, що будинок майже впритул розміщений до правої сторони ділянки. Відстань від нього до лівого боку ділянки достатня для заїзду лише легкового автомобіля, але не вантажного.
Якщо ж розпочати з будинку, то потім буде ускладнений підвіз будматеріалів для будівлі бані та внутрішнього двору. Якби сусідні ділянки не були забудовані, тоді можна було б вирішити це домовленістю з сусідами, що тимчасово технічний транспорт буде рухатися по їхній території. Але в цій ситуації так не вийде, бо є і забудова, і огородження. Ще один варіант – звести будинок тимчасово без навісу для авто, але і цього місця було б замало для проїзду технічного транспорту в умовах будівництва.

 

Передній та лівий боковий (з навісом) фасади будинку.

 

Задній та правий боковий фасади будинку.
Ці нюанси стали несподіванкою для нашого замовника, який хотів швидше розпочати зведення будинку і оселитися в ньому, а вже потім будувати баню. Але їх можна було уникнути, якщо проконсультуватися з архітекторами ще на етапі вибору земельної ділянки і заздалегіть розпланувати будівельні роботи. Або взагалі обрати іншу ділянку, якщо це можливо. Про те, коли варто знайомитися з вашим архітектором – читайте нашу статтю.

 

Ми врешті знайшли варіант виходу з цієї ситуації: замовник спочатку завезе на територію всі об’ємні будматеріали для будівлі бані і двору, а тоді розпочне зводити будинок. Початок робіт запланований на весну.

Завершальний етап роботи над проектом – це впорядкування прибудинкової території. Як ми робили ландшафтний дизайн двору одного з будинків замовників – читайте в проекті Френчмен-ландшафт.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!